عصر بازار

بدهی ۲۲۰۰ میلیاردی صندوق توسعه ملی به صادرکنندگان

عصر اعتبار- با توجه به بدهی ۱۱۰۰ میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی به صادرکنندگان در سال گذشته و تکلیف پرداخت ۱۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات دیگر در سال جاری، میزان تسهیلاتی که این صندوق باید به صادرکنندگان تا پایان سال ۱۳۹۶ پرداخت کند معادل ۲۲۰۰ میلیارد تومان است.

بدهی ۲۲۰۰ میلیاردی صندوق توسعه ملی به صادرکنندگان
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، براساس تکلیف تعیین شده برای صندوق توسعه ملی در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی در سال گذشته باید 2000 میلیارد تومان به صادرکنندگان اختصاص می‌یافت که تنها 900 میلیارد تومان آن عملی شد و با توجه به 1100 میلیارد تومان تسهیلات تعیین شده در بسته جدید حمایت از صادرات غیرنفتی که در شهریور ماه امسال توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی جهت اجرا ابلاغ شد، این صندوق مکلف است تا پایان سال جاری مبلغی معادل 2200 میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود 11 درصد به صادرکنندگان پرداخت کند.

  بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی به پیشنهاد کارگروه برنامه ملی پیشبرد برون‌گرایی اقتصادی (توسعه صادرات غیرنفتی) در جلسه مورخ 1396.5.9 ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسید و از سوی معاون اول رییس جمهور برای اجرا به کلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد، ابلاغیه‌ای که به عنوان جایگزین بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی در سال 1395 مدنظر قرار می‌گیرد.

  این بسته در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از صادرات غیرنفتی (برنامه‌های حمایتی و تشویقی توسعه صادرات غیرنفتی کشور) جهت اجرا توسط دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد تا صادرکنندگان کالا و خدمات به طرق مختلف مورد حمایت قرار گیرند.

  براساس آمار موجود در سال گذشته از 2000 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که باید توسط صندوق توسعه ملی در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی به صادرکنندگان اختصاص می‌یافت تنها 900 میلیارد تومان با نرخ سود 11، 14 و 16 درصد جذب شده و پرداخت 1100 میلیارد تومان نیز به سال 1396 موکول شده است.

  بنابر این براساس تکلیف در نظر گرفته شده در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی در سال 1396 باید 1100 میلیارد تومان توسط صندوق توسعه ملی به صادرکنندگان تسهیلات ارائه شود که با توجه به 1100 میلیارد تومان بدهی مانده از سال گذشته میزان اعتباری که توسط این صندوق باید به صادرکنندگان پرداخت شود معادل 2200 میلیارد تومان است.

  مساله دیگری که به آن اشاره کرد این است که بسته جدید حمایت از صادرات غیرنفتی در شهریورماه سال جاری ابلاغ شده و قرار بر این است از هفته آینده پرداخت تسهیلات در دستور کار قرار گیرد و تاکنون اعتباری در این رابطه تخصیص نیافته است. علاوه بر این باید اعلام کرد که در سال جاری نرخ سود سپرده‌های صندوق توسعه ملی به 11 درصد و نرخ سود تسهیلات بانک‌ها برای صادرکنندگان به 13.5 درصد رسیده است.

  در نهایت باید عنوان کرد که سپرده‌گذاری مبلغ 1100 میلیارد تومان به همراه مانده جذب شده سپرده‌های ویژه صادراتی صندوق توسعه ملی نزد بانک‌های عامل تا تاریخ ابلاغ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی معادل 1100 میلیارد تومان بوده که در یک دوره دوساله در بانک‌های عامل توسط صندوق توسعه ملی اختصاص می‌یابد. همچنین در این راستا به منظور افزایش پوشش این تسهیلات با نرخ سود کمتر از مصوبه شورای پول و اعتبار از تاریخ ابلاغ این بسته منابع صندوق توسعه ملی با منابع داخلی بانک‌ها به نسبت 50 – 50 ترکیب شده و به صادرکنندگان اختصاص می‌یابد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو