عصر بازار

هفته دلار زیر سلطه ارز‌های اروپایی و طلا گذشت؛

طلا در انتظار حمایت بازار

عصر اعتبار- طلا به آستانه درخشش در ابتدای هفته جدید نزدیک شده است. کارشناسان تکنیکال بازار جهانی، واکنش طلا به برخورد ناگهانی با قیمت حمایتی ۱۲۷۵ دلاری را، افزایشی پیش‌بینی کرده‌اند.

طلا در انتظار حمایت بازار
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد، آنها معتقدند، قفل قیمت اونس طلا در چند هفته اخیر، این فلز را به رفتار رفت و برگشتی محکوم کرده بود. چاره آزادی طلا از این قفل قیمتی، عقب ماندن شاخص دلار از قافله بازار جهانی است. در صورت تداوم سکوت رویداد‌های دلار-محور، فلز زرد توان رهایی از زندان قیمتی را در هفته آتی خواهد داشت. برخی از تحلیلگران ساختارگرا معتقدند (تحلیلگرانی که به رویدادها اهمیت بیشتری می‌دهند)، کانال صعودی هفته گذشته طلا، به‌رغم اینکه جمعه‌شب باریک شد، کماکان پابرجا است و فلز براق می‌تواند از طریق این کانال به رشد خود ادامه دهد.

  طلا آماده پرواز!

  اونس طلا با اینکه رشد هفتگی 46صدم درصدی را ثبت کرد، اما نتوانست از زندان قیمتی چند هفته اخیر رهایی یابد. کارشناسان بازار طلا، بالا و پایین شدن‌های متوالی قیمت اونس این فلز در طول چند هفته اخیر را به یک زندان قیمتی تشبیه کرده بودند. قیمت طلا در طول 26 روز گذشته بین قیمت‌های 1265 دلاری و 1290 دلاری قفل شده بود. رفت و برگشت قیمتی فلز براق، با پایان بازار جهانی هفته گذشته، جمعه، در 1275 دلار بسته شد.ساعات انتهایی بازار چندان به نفع این فلز نبود و ظرف یک ربع، قیمت هر اونس از این فلز 10 دلار افت کرد. این افت شدید قیمت، توجه معامله‌گران و تحلیلگران تکنیکال را برانگیخت. آنها با محاسبات فنی خود، شروع هفتگی طلا را در صبح دوشنبه، افزایشی پیش‌بینی کردند. این تحلیلگران رالی جمعه‌شب معامله‌گران آتی را عامل اصلی آغاز تقویتی اونس طلا در روز دوشنبه عنوان کرده‌اند. رالی جمعه‌شب با غلبه قرارداد‌های فروش آتی، موجب سقوط قیمت اونس این فلز تا خط حمایتی 1275 دلاری شد. این خط حمایتی محتمل است از روز دوشنبه، عملیات تقویتی خود را به سود فلز زرد آغاز کند.
    همگرایی قوی وال‌استریت و مین‌استریت

  نظرسنجی هفته اخیر «کیتکو» در نسخه وال‌استریت، برای اولین بار در طول تاریخ هفت‌ساله این نظرسنجی، بدون هیچ رای کاهشی برای طلا به ثبت رسید. کیتکو، این هفته به نظرسنجی از 21 تحلیلگر خبره وال‌استریت و 645 خرده‌فروش پرسابقه مین‌استریت پرداخت. هجده تحلیلگر وال‌استریت، معادل 86 درصد از شرکت‌کنندگان، هفته آتی را برای طلا افزایشی پیش‌بینی کردند. در این میان تنها 3 کارشناس به ثابت ماندن روند قیمتی فلز زرد رای دادند. اتحاد افزایشی و بی‌سابقه وال‌استریتی‌ها با رای 411 خرده‌فروش مین‌استریت، معادل 64 درصد از کل جمعیت، ترکیب شد تا هفته آینده با اکثریت آرا ندای روند افزایشی طلا را به بازار‌ها منتقل کند. در میان خرده‌فروشان 146 نفر، معادل 23 درصد، روند کاهشی اونس طلا را محتمل دانستند و تنها 13 درصد از آنها روند ثابتی را برای بازار مطرح کردند. در مجموع پیش‌بینی‌های کیتکو در سال 2017، مین‌استریتی‌ها با پیش‌بینی صحیح در 26 نوبت از 42 مورد، دقت پیش‌بینی 62 درصدی را برای خود ثبت کردند. وال‌استریتی‌ها عقب‌تر از خرده‌فروشان، از 43 نوبت نظرسنجی، 25 مورد را درست پیش‌بینی کرده و آمار 58 درصدی دقت پیش‌بینی برای خود ثبت کردند.
    غلبه ارز اروپایی بر دلار

  شاخص دلار پس از سه هفته رشد متوالی، 58صدم درصد افت کرد. عقب افتادن زمان اجرای طرح کاهش مالیات ترامپ و برآورده نشدن انتظارات بازار‌ها از سفر آسیایی وی، دو عامل کاهشی شاخص دلار بودند. شاخص دلار در ابتدای هفته گذشته در 87/ 94 واحد باز شده بود اما با پایان هفته به 39/ 94 واحد سقوط کرد. در مقابل، نرخ برابری ارز اتحادیه اروپا، یورو، نسبت به دلار، 48صدم درصد رشد کرد تا پس از 3 هفته ناکامی در صعود، بالاخره تقویت شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲۵ روز پیش
  آرشیو