عصر بازار

پولی که با معامله ۲پیتزا جهانی شد

عصر اعتبار- اولین خرید ثبت شده با بیت ‌کوین در ماه می ۲۰۱۰ رخ داد، زمانی که یک کاربر بابت دو پیتزا ۱۰ هزار بیت ‌کوین به کاربری دیگرپرداخت،از آن روز تاکنون،بیت کوین این پول دیجیتالی روز به روز محبوب تر می شود.

پولی که با معامله ۲پیتزا جهانی شد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از خبر آنلاین, معاملات بیت کوین، در دوسال گذشته، هر ماه در حال رکورد زنی است.گزارش ها از بازار جهانی نشان می دهد،هم اکنون قیمت بیت کوین ز مرز 8000 دلار عبور کرده است.

  پیش بینی ها حکایت از آن دارد که بیت کوین به زودی پول قدرتمندی خواهد شد.اگرچه در ایران هنوز دستورالعمل قانونی مشخصی برای این معاملات وجود ندارد،اما به گفته ناصر حکیمی  معاون فناوری های نوین بانک مرکزی قرار است سند مربوط به ارزهای دیجیتال تا پایان نیمه نخست سال آینده نهایی شود. آنطور که حکیمی تشریح کرده، این ارزها (بیت کوین) یک عدم اطمینان و ریسک بالا را بوجود آورده و سبب شده تا بانک های مرکزی جهان از جمله ایران را دچار تردید کند که آیا می توان ذخایر را در قالب این ارزها نگهداری کرد یا خیر.

  او البته هشدار داده که با توجه به نوسان شدید ارز دیجیتال، هنوز این ارز به طور رسمی از سوی بانک مرکزی شناخته نشده و ریسک خرید این نوع ارزها بالاست.به گفته او تا زمانی که سیاستگذاری نکنیم، نمی توانیم آن را ممنوع اعلام کنیم اما می توانیم به مردم هشدار هشدار دهیم.

  بیت کوین از کجا آمد؟

  سال 2008  بیت کوین جای خود را در میان بحث و جدل های اقتصاددانان جهان گشود. پول دیجیتالی که به سبب ویژگی های منحصربه  فرد  متمایزش از پول سنتی، می تواند فارغ از کنترل، هدایت و نظارت هر دستگاه و تشکیلات قانونی نظارت مالی به کار خود ادامه دهد و مبادلات بی واسطه را بعد از قرنها بار دیگر به صحنه، یک نظام جهانی بازگرداند.

  بیت‌ کوین را، می توان نسخه ای آنلاین از ترازنامه قرارداد که در آن معاملات با کاستن از یک حساب و افزودن بر حسابی دیگر ثبت می کند.

  مفهوم بیت‌کوین اولین بار در یک مقاله  دانشگاهی در اواخر سال 2008 توسط کسی که خود را ساتوشینا کاموتو می خواند، به جهان معرفی شد. این مقاله پیشرفتی در رمزنویسی را توضیح می داد که اجازه می داد پرداخت های از یک  طرف معامله به طرف دیگر آنلاین بدون عبور از یک نهاد مالی. مستقیما ارسال شوند.

  در ماههای نخست سال 2009 ، ناکاموتو نرم افزار منبع بازش راکه این مفهوم را به اجرا می گذاشت منتشرکرد و شبکه تک ‌به تک بیت‌کوین را راه انداخت . پس از راه افتادن این شبکه، برنامه نویسان داوطلبی از سراسر جهان شروع به همکاری با ناکاموتو کردند تا پروتکل بنیادین نرم افزار را بیش از پیش توسعه دهند.

  ناکاموتو تا اواسط سال 2010 از شرکای فعال این همکاری گسترده بود، و پس از آن پروژه را به یکی دیگر از شرکا به نام گوین  آندرسن سپرد.

  در ابتدا، بیت‌کوین بیشتر در میان گروهی کوچک از رمزنویس ها و دیوانگان فنآوری جلب توجه کرد، کسانی که این پول را مدام میان خود جابه جا می‌کردند و حتی کمی از پولش آنرا می بخشیدند تا اعضا و کاربران جدید جذب کنند.  ارزش اولیه این پول چند پنی بیشتر نبود؛مثلا اولین خرید ثبت شده عموما با بیت ‌کوین در ماه می 2010 رخ داد، زمانی که یک کاربر بابت دو پیتزا 10 هزار بیت ‌کوین به کاربری دیگر پرداخت.

  پس از آن بازرگانان و صاحبان کسب وکار،از رستورانها گرفته تا فروشگاه های اینترنتی در سال 2010 شروع به پذیرش بیت‌ کوین، به عنوان روشی از پرداخت کردند. اما حالا شرکت های بزرگی چون وردپرس ورددیت بیت‌کوین را قبول می‌کنند. همزمان که تقاضا رشد می‌کند و بازار بیت‌کوین توسعه می‌یابد، نرخ برابری ارز آن هم افزایش می‌یابد.

  هم اکنون آخرین قیمت این واحد پولی به مرز 8000 دلار سیده؛ این افزایش در ماههای اخیر صورت گرفته است.ابتدای 2016 برابری بیت کوین به دلار حدود 5هزاردلار بود.اما تقاضا برای خرید این پول و افزایش میزان معاملات،قیمت آن را بالا برده است.

  هر حباب قیمتی بیت‌کوین با اقبال و توجه رسانه ها همراه بوده است، و همین موضوع سبب کاربران جدید و درنتیجه تقاضای جدید شده است. در این چرخه های شهرت و جنجال خبری، تعداد زیادی از سفته بازان پول خود را از بازار خارج کرده و واحد پولی را به لرزه انداختند. اینچنین انعطاف پذیری تعجبی ندارد.

  بخش بزرگی از بیت‌کوین های موجود درحال حاضر در قالب سرمایه گذاری ای بلندمدت هستند، لذا بازار نقدپذیری چندانی ندارد. هرچه تعداد کسانی که از بیت‌کوین برای خریدهای روزانه استفاده می‌کنند افزایش می‌یابد، نرخ برابری آن با ارز هم افزایش خواهد یافت.

  بیت‌کوین چطورکار می‌کند؟

  تا اختراع بیت‌کوین، پرداخت های دیجیتال آنلاین مجبور بودند به طرف های ثالث معتمدی، تکیه کنند، تا بتوانند دفترکلی از تراز مالی از صاحب حساب داشته باشند، یا حسابی از این‌که چه چیزی مال چه‌کسی است.

  تصورکنید که پول دیجیتال صرفا کامپیوتری است، درست مثل اسناد دیجیتالی چون فایل های متنی یا عکسها که فایل های کامپیوتری هستند. من می توانم 100 دلار را در قالب یک فایل پولی به پیغامی پیوست کنم و برای شما بفرستم. اما درست همچون وضعیتی که در ایمیل هست، ارسال یک فایل ضمیمه به معنای این نیست که آن فایل از کامپیوتر من پاک می شود. من می توانم همان 100 دلار همان پول را دو بار را برای فرد دیگری بفرستم، و اساسا خرج کنم. در علم کامپیوتر، این را مشکل خرج‌کرد دوباره می خوانند.

  تا زمان تولد بیت‌کوین این مشکل را فقط می شد با به‌ کار گرفتن یک  طرف سوم معتمد که وظیفه نگه داشتن دفترکل را برعهده داشت حل کرد. آنچه از بیت‌کوین مفهومی انقلابی می سازد این است که برای نخستین بار مشکل خرج‌کرد دوباره را می توان بدون مدد گرفتن از طرف سوم حل کرد.

  بیت‌کوین طوری طراحی شده است که تقلیدی باشد از استخراج طلا یا دیگر فلزات گرانبها از زمین؛ فقط تعداد محدود و مشخصی از سکه ها را می توان از زیر خاک بیرون کشید. تعداد قراردادی که به عنوان سقف تعیین شده است 21 میلیون بیت‌کوین است. این قطعیت و پیش بینی پذیری برای بسیاری جذاب و مطلوب است، زیرا که تورم پولی مصنوعی را غیرممکن می سازد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۳۰ روز پیش
  آرشیو