عصر بازار

ارزش پول ونزوئلا نزدیک به ۱۰۰ درصد کاهش یافت

عصر اعتبار- بولیوار یا همان پول ونزوئلا در حدود ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داده و نرخ تورم در ونزوئلا به بیش از ۴ هزار و ۱۰۰ درصد رسیده است.

ارزش پول ونزوئلا نزدیک به ۱۰۰ درصد کاهش یافت
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، در حال حاضر اقتصاد ونزوئلا که بیش از 95 درصد متکی به درآمد حاصل از صادرات نفت است، به دنبال سقوط قیمت جهانی نفت از اواسط سال 2014 میلادی به بعد وارد شدیدترین دوره رکود اقتصادی در تاریخ خود شده و این معضل در حال تبدیل شدن به یک فاجعه انسانی در این کشور است.

  در همین حال پول ونزوئلا، بولیوار، 96 درصد از ارزش خود را در مقابل دلار از دست داده و هر 84 هزار بولیوار در آخرین روز معاملات هفته جاری میلادی به ازای یک دلار آمریکا داد و ستد شد؛ این در حالی است که در ابتدای ماه جاری میلادی هر 41 هزار بولیوار در مقابل یک دلار معامله می شد؛ ضمن اینکه در ابتدای سال جاری میلادی هر 3 هزار و یکصد بولیوار معادل یک دلار بود که الان ارزش پول این کشور نزدیک به 100 درصد کاهش پیدا کرده است.

  از سویی دیگر قیمت ها در این کشور با افزایش سرسام آوری روبرو شده اند و کمبود مواد غذایی و دارو در ونزوئلا بیداد می کند و نرخ تورم این کشور در مقایسه با سال 2016 میلادی به 4 هزار و 115 درصد افزایش پیدا کرده که این موضوع منجر به ناتوانی دولت ونزوئلا در پرداخت بدهی های خود شده است.

  بر پایه این گزارش به گفته برخی از کارشناسان، اقتصاد ونزوئلا کاملا در یک مارپیچ مرگ قرار داد و ذخایر ارزی بانک مرکزی این کشور کمتر از 10 میلیارد دلار است؛ در حالی که بدهی دولت و شرکت ملی نفت این کشور به سهامداران 60 میلیارد دلار اعلام شده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو