عصر بازار

رییس بیمه مرکزی در همایش ملی بیمه و توسعه خبرداد:

پرداخت ۲۵ میلیارد تومان خسارت به زلزله زدگان کرمانشاه

عصر اعتبار- رییس کل بیمه مرکزی گفت: برآورد ما این است که در زلزله کرمانشاه ۱۳۰ میلیارد تومان خسارت صنعت بیمه است که تاکنون ۲۵ میلیارد تومان خسارت های زلزله زدگان کرمانشاه پرداخت شده است

پرداخت ۲۵ میلیارد تومان خسارت به زلزله زدگان کرمانشاه
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار»، عبدالناصر همتی در مراسم افتتاحیه بیست و چهارمین همایش ملی بیمه و توسعه گفت: فلسفه وجودی کسب و کار بیمه گری قبول ریسک از بیمه گذاران و تجمیع و توزیع آن است.

  وی اظهار داشت: در طول 2 دهه گذشته ضریب نفوذ بیمه رشد خوبی داشته و در 24 سال گذشته از 0.34 درصد به 2.2 درصد رسیده است که نشان می دهد که صنعت بیمه ظرفیت رشد بالا دارد.

  همتی افزود: در هشت ماهه اول کشور رشد خوبی را تجربه کردیم و رشد خسارت نیز متعادل با رشد حق بیمه بوده و این نوید را به ما می دهد که مدیران صنعت بیمه روند مدیریت ریسک را جدی گرفته اند.
  رئیس بیمه مرکزی با اشاره به تصویب آئین نامه حاکمیت شرکتی در شورای عالی بیمه گفت:این آئین نامه موجب می شود شرکت های بیمه سیستم های اثربخش برای مدیریت ریسک و کنترل های داخلی را جدی بگیرند.

  رییس بیمه مرکزی مدیریت ریسک، اکچوئری و حسابرسی داخلی  را از جمله اصول مهم آئین نامه حاکمیت شرکتی عنوان کرد و گفت: پیاده سازی و استقرار کامل و نهادینه شدن این آئین نامه در ساختار سازمانی شرکت ها زمان بر است؛ ممکن است کسانی که به مدیریت خاص شرکت بیمه عادت کرده اند اجرای این آئین نامه برایشان سخت باشد ولی فکر می کنیم در بلندمدت حتما خوب خواهد بود.
  همتی، کنترل توانگری مالی را از جمله اقدامات مهم دیگر بیمه مرکزی در سال جاری عنوان کرد و افزود: یکی از مهم ترین اقدامات ما تخصصی کردن شرکت های بیمه و حرکت به سمت تفکیک بیمه های عمر از غیر عمر است که به طور جدی پیگیر این موضوع هستیم و مقررات و تسهیلات لازم را برای تاسیس شرکت های تخصصی بیمه عمر را در نظر گرفته ایم.

  وی ادامه داد: یک مدیریت تخصصی نیز برای نظارت بر بیمه های عمر در بیمه مرکزی تشکیل خواهد شد و نظارت بر بیمه های عمر و نحوه خرج و ذخیره گیری از منابع بیمه عمر را تحت کنترل بیشتر در خواهیم آورد.

  همتی با تاکید بر اینکه شرکت های بیمه باید به حداقل سرمایه تعیین شده در دولت دست یابند، اظهار داشت: شرکت ها برای افزایش سرمایه خود یا باید سرمایه را بالا ببرند یا پوشش اتکایی بگیرند.

  رئیس کل بیمه مرکزی خاطرنشان کرد: ما توسعه مداوم سیستم سنهاب و اجرای کد یکتا را در دستور کار داریم و می خواهیم برای سایر رشته ها نیز به تدریج این موضوع را اجرایی کنیم که بسیار برای جلوگیری از تخلفات مهم است.

  وی به تصویب رساندن آئین نامه های قانون جدید بیمه شخص ثالث را بسیار مهم و سخت توصیف کرد و اظهار داشت: ماده 18 مهم ترین ماده ای بود که به تصویب رسید و براساس آن نرخ بیمه با محوریت راننده و شایستگی راننده در رانندگی ارزیابی خواهد شد.

  همتی، موفقیت در کسب بیمه های اتکایی برای حوادث فاجعه آمیز از جمله موفقیت های اخیر صنعت بیمه دانست و گفت: با مذاکرات فشرده ای که بعد از برجام با شرکت های مهم بیمه گر خارجی داشتیم، این موفقیت حاصل شد و امسال درصد قابل توجهی از ریسک های فاجعه آمیز را پوشش اتکایی داده و ریسک آنها را به خارج منتقل کردیم.
  رییس بیمه مرکزی تصویب آئین نامه 94 در شورای عالی بیمه را از اقدامات مهم در صنعت بیمه دانست و گفت: آئین نامه سال  81 نحوه آزادسازی نرخ ها را اعلام کرده بود و اینکه شرکت های بیمه چه تکالیفی خواهند داشت. آئین نامه سال94 با موضوع قیمت گذاری بیمه ها بر مبنای قیمت تمام شده خواهد بود که از سال 97 اجرایی می شود.

  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو