عصر بازار

از طریق بورس و مزایده؛

آمار واگذاری‌های امسال دولت به ۲۹۸ میلیارد تومان رسید

عصر اعتبار- از ابتدای امسال تاکنون ۲۹۸۰ میلیارد ریال سهم و اموال دولتی از طریق بورس و مزایده واگذار شده است.

آمار واگذاری‌های امسال دولت به ۲۹۸ میلیارد تومان رسید
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایلنا، از ابتدای امسال تاکنون 2980 میلیارد ریال سهم و اموال دولتی توسط سازمان خصوصی‌سازی واگذار شده که از این میان 102 میلیارد ریال از طریق بورس و 2878میلیارد ریال از طریق مزایده انجام شده است.

  همچنین از واگذاری‌های صورت گرفته در این مدت، 2849میلیارد ریال به‌صورت بلوکی و 131 میلیارد ریال به صورت ترجیحی صورت گرفته است.

  افزون بر این، از 1144 میلیارد ریال واگذاری صورت گرفته در این مدت، 2875میلیارد ریال متعلق به گروه یک واگذاری‌ها و 105میلیارد ریال متعلق به گروه دو واگذاری‌ها بوده است.

  بر اساس فهرست منتشر شده بنگاههای دولتی قابل واگذاری، قرار است در سالجاری 337 بنگاه واگذاری شود که از این میان تعداد 230 بنگاه در گروه یک و 107 بنگاه در گروه دو قرار دارند.

  همچنین طبق قانون سال 93 آخرین مهلت قانونی برای واگذاری شرکت‌های دولتی تعیین شده بود که این مهلت در سال‌های 94، 95 و 96 تمدید شده است.

  گفتنی است: به‌استناد ماده دو فصل دوم سیاست‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی دولت مکلف است تا 100 درصد سهام شرکت‌های «گروه یک» را به بخش خصوصی واگذار کند.

  همچنین در تبصره‌های ماده 3 فصل 2 این قانون در خصوص شرکت‌های «گروه دو» آمده که دولت مجاز است به‌منظور حفظ سهم بخش دولتی در فعالیت‌های گروه دو ماده 2، همچنان 20 درصد از سهام شرکت‌های حاضر در گروه دو را در اختیار داشته باشد و مکلف است 80 درصد باقی‌مانده را به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو