عصر بازارمدیران خودرو

بلاروس از بیکاران هم مالیات بیکاری می‌گیرد

عصر اعتبار- بلاورس از سال ۲۰۱۵ براساس یک قانون جدید مالی، برای جلوگیری از تنبلی و «سواری مجانی» بیکاران، ساز و کار عجیبی طراحی کرد.

بلاروس از بیکاران هم مالیات بیکاری می‌گیرد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از مهر، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی پیرامون روش های اخذ مالیات در کشورهای مختلف دنیا عنوان کرده که بلاورس از سال 2015 براساس یک قانون جدید مالی، تصمیم گرفت سالیانه در اجرای بودجه خود، از افراد بیکار مالیات بگیرد. هدف از این مالیات، جلوگیری از تنبلی و «سواری مجانی»  بیکاران عنوان شده بود.

  بر اساس آنچه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در تازه‌ترین گزارش خود منتشر کرده، در جریان اجرای بودجه سال 2016 این کشور، حدود 450 هزار دلار مالیات از بیکاران گرفته و به خزانه واریز شد. یک نتیجه این شد که عده زیادی به خاطر جلوگیری از جریمه بیکاری، به هنگام آمارگیری اعلام کردند که بیکار نیستند!

  همچنین اعتراضات خیابانی و آنلاین در بهار 2017 بروز کرد و سرانجام، اجرای آن، فعلاً برای سال مالی جدید متوقف شد.  این مثال ساده نشان می‌دهد که عملیات مالیه عمومی در یک کشور تا چه حد می‌تواند از منطق اقتصادی فاصله بگیرد و یا تا چه میزان می‌تواند به‌عنوان شاخصی از شیوه تصمیم‌گیری حکومت و مدیریت بخش عمومی عمل کند. در دنیایی که اعتماد به نهادهای عمومی با اعتماد به اعداد و ارقام مقایسه می‌شود،  بودجه، آیینه تمام نمای شیوه حکومت‌داری است.

  به‌طور کلی، بودجه اگر دقیق و شفاف باشد یا بتوانیم درست از آن سر در بیاوریم، هر صفحه از آن می‌تواند مانند نقطه‌ای باشد که با وصل کردن آنها به هم می‌توانیم تصویری کلی از مسیر عملکرد کشور در سال آتی داشته باشیم.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی