عصر بازارمدیران خودرو

جزئیات تورم دهک‌های درآمدی در آذرماه اعلام شد

عصر اعتبار- مرکز آمار ایران برای اولین بار تورم دهک‌های درآمدی را بررسی کرد که بر اساس آن تورم کل آذر ماه برای دهک اول را ۸.۸ درصد و برای دهک دهم ۷.۴ درصد اعلام کرد.

جزئیات تورم دهک‌های درآمدی در آذرماه اعلام شد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایران آنلاین، مرکز آمار ایران برای اولین بار تورم دهک‌های درآمدی را بررسی کرده است که طبق آن بیشترین عدد شاخص مربوط به دهک اول بالغ بر 111.5 و کمترین مقدار شاخص متعلق به دهک دهم بالغ بر 109.7 است و کمترین افزایش ماهانه شاخص کل برای دهک دهم بالغ بر 0.6 درصد و بیشترین افزایش ماهانه شاخص کل برای دهک اول بالغ بر 1.3 بوده است که در مقایسه با تورم ماهانه کل خانوارها در آذرماه 0.6 واحد درصد بالاتر است.

  همچنین بررسی نتایج قیمت مصرف‌کننده در گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات بر اساس دهک‌های هزینه‌ای هم نشان‌دهنده آن است که بیشترین عدد شاخص این گروه در آذرماه سال 1396 عدد 115.3 متعلق به دهک دهم و کمترین آن عدد 113.9 متعلق به دهک اول است.

  در حالی که بیشترین افزایش ماهانه شاخص این گروه معادل 3 درصد متعلق به دهک اول و کمترین آن معادل 2.1 درصد متعلق به دهک دهم است. در گروه غیرخوراکی و خدمات مصرفی بیشترین مقدار شاخص در این گروه عدد 109.7 برای دهک اول و کمترین مقدار شاخص در این گروه عدد 108.5 متعلق به دهک دهم است در حالی که بیشترین افزایش ماهانه این شاخص معادل 0.2 درصد متعلق به دهک دهم و برای دهک اول این شاخص نسبت به ماه گذشته تغییری نداشته است.

  به طور کلی بررسی نتایج حاکی از آن است که افزایش قیمت در گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات که سهم عمده سبد مصرفی خانوارهای دهک پایین را به خود اختصاص داده منجر به بروز فشار تورمی بیشتر در این دهک نسبت به دهک‌های بالاتر شده است. به طوری که تورم سالانه در دهک اول 8.8 درصد و در دهک دهم 7.4 درصد بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی