عصر بازار

بازار پول چیست؟

عصر اعتبار- بازار پول عبارت است از بازاری که برای داد و ستد پول و دیگر دارایی‌های مالی نزدیک به پول است که سررسید کمتر از یک سال دارد.

بازار پول چیست؟
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از میزان، بازار پول بازاری برای دادوستد پول و دیگر دارایی‌های مالی جانشین نزدیک پول است که سررسید کمتر از یک‌سال دارند.

  همچنین می‌توان از بازار پول به عنوان بازار ابزار‌های مالی کوتاه مدت با ویژگی اندک بودن ریسک عدم پرداخت، نقد شوندگی و ارزش اسمی زیاد نام برد.

  تمرکز فعالیت این بازار در استفاده از ابزار‌هایی است که به اشخاص و بنگاه‌های تجاری این امکان را می‌دهد که به سرعت نقدینگی خود را به میزان مطلوب درآورند و دلیل عمده نیاز واحد‌های اقتصادی به بازار پول، عدم همزمانی دریافت پول و انجام مخارج است.

  هر چند این امکان برای واحد‌های اقتصادی وجود دارد که مستقل از دریافت وجوه نقدی، برای انجام مخارج برنامه‌ریزی شده خود، منابع پولی نگهداری کنند. اما این امر متضمن هزینه‌ای به شکل نرخ بهره است و بنگاه‌های اقتصادی با هدف حداقل کردن این هزینه، تلاش می‌کنند که کمترین منابع مالی ممکن را برای انجام دادوستد‌های روزانه نگهداری کنند. برای این منظور، آن‌ها ترکیبی از منابع نقد و ابزار‌های مالی بازار پول با ویژگی نقدینگی بالا و هزینه و ریسک به نسبت اندک را مورد استفاده قرار خواهند داد.

  بازار پول یک بازار سازمان یافته نیست. به عبارت دیگر محل جغرافیایی خاصی برای بازار پول در نظر گرفته نمی‌شود و به طور کلی بانک‌ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی و سایر مکان‌هایی که دادوستد ابزار‌های مالی بازار پول در آن انجام می‌شود، تشکیل‌دهنده بازار پول هستند.

  مشارکت کنندگان در بازار پول، افراد یا واحد‌های دارای مازاد نقدینگی هستند که به عنوان پس اندازکننده از طریق مستقیم یا غیر مستقیم منابع خود را با سررسید‌های کوتاه مدت در اختیار واحد‌های نیازمند منابع مالی قرار می‌دهند. به عبارتی، مهمترین رسالت بازار پول ایجاد تسهیلات برای واحد‌های اقتصادی به منظور تأمین نقدینگی به معنای کوتاه مدت آن و نیز تأمین سرمایه در گردش است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو