عصر بازار

با افزایش تمایل به سایر ارزهای دیجیتال؛

حکمرانی بیت‌کوین به پایین‌ترین سطح رسید

عصر اعتبار- حاکمیت بیت‌کوین بر بازار ارز دیجیتال به پایین‌ترین میزان خود رسیده است و علت آن افزایش علاقه به سکه‌های مجازی دیگر است.

حکمرانی بیت‌کوین به پایین‌ترین سطح رسید
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از مهر، در حال حاضر ارزش بازار بیت‌کوین برابر با 231.8 میلیارد دلار یا حدود 36.1 درصد از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال است که این پایین‌ترین سهم بازاری است که بیت‌کوین تا به حال در اختیار داشته است.

  پایین‌ترین میزان قبلی سهم بیت‌کوین از بازار ارزهای دیجیتال، 37.6 درصد در ماه جون بود. در مقابل باید توجه داشت که در آغاز سال 2017 سهم بازار بیت‌کوین بیش از 80 درصد بود.

  اصطلاح حکمرانی به درصد سهم یک ارز دیجیتال منحصر به فرد، از کل بازار سرمایه ارزهای دیجیتال جهان، گفته می‌شود. طبق داده‌های کوین‌مارکت‌کپ‌دات‌کام، میزان کل سرمایه موجود در بازار ارزهای دیجیتال جهان درحال حاضر برابر با  640.4میلیارد دلار است.

  طبق شاخص قیمت بیت‌کوین در پایگاه کوین‌دسک، در سال 2017 قیمت بیت‌کوین بیش از 1300 درصد رشد کرد. در ماه دسامبر قیمت آن به رکورد همیشگی 19783.21 دلار رسید و سپس با هجوم سرمایه‌گذاران برای فروش آن و ذخیره سود به دست آمده، تا پایان سال تا نرخ 13889.99 دلار سقوط کرد. این شاخص قیمت‌های خود را از بورس‌های ارز دیجیتال کوین‌بیس، بیتس‌مپ، ایت‌بیت و بیت‌فینکس، به دست می‌آورد.

  افت حکمرانی بیت‌کوین که در اول دسامبر در سطح 55 درصد قرار داشت، ناشی از سقوط قیمت‌ها و همچنین افزایش علاقه به ارزهای دیجیتال دیگر مانند اتروم، ریپل و لایت‌کوین است.

  برای مثال در اول دسامبر ارزش بازار ریپل حدود 3 درصد از کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتال بود. امروز سهم این ارز دیجیتال به بیش از 14 درصد رسیده است. قیمت ریپل در سال 2017 تا 36000 درصد رشد کرد و درحال حاضر از لحاظ ارزش بازار، دومین ارز دیجیتال مهم دنیا محسوب می‌شود.

  به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران فعلا از بیت‌کوین دست برداشته‌اند و به ارزهای دیجیتالجایگزین آن نگاه می‌کنند.

  بیت‌کوین دنیای مالی و تجاری را به دو دسته تقسیم کرده است. سال گذشته مدیر اجرایی ارشد جی‌پی‌مورگان، جیمی دیمون، در اظهار نظر مشهور خود بیت‌کوین را کلاهبرداری نامید و دو روز پیش موئلف و سردبیر گارتمن لتر، دنیس گارتمن به سی‌ان‌بی‌سی گفت که قیمت بیت‌کوین به زیر 5000 دلار سقوط خواهد کرد.

  اما افراد بسیاری هم در این صنعت وجود دارند که معتقدند ارز دیجیتال به سود کلانی دست خواهد یافت. دیو چاپمن، مدیر شرکت تجارت ارز دیجیتال آکتیگان استراتژی، معتقد است که قیمت بیت‌کوین قبل از پایان سال 2018 از 100000 دلار فراتر می‌رود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲۹ روز پیش
  آرشیو