عصر بازار

آرامکو میلیاردها دلار وام ارزان می‌گیرد

عصر اعتبار- شرکت سعودی آرامکو در تلاش است تا از بانک هایی که در آستانه عرضه عمومی سهام این شرکت در پی تقویت رابطه خود با این غول نفتی هستند، میلیاردها دلار وام ارزان قیمت بگیرد.

آرامکو میلیاردها دلار وام ارزان می‌گیرد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار»به نقل از تسنیم، منابع آگاه گفتند، شرکت سعودی آرامکو در تلاش است تا از بانک هایی که در آستانه عرضه عمومی سهام این شرکت در پی تقویت رابطه خود با این غول نفتی هستند، میلیاردها دلار وام ارزان قیمت بگیرد. این وام ها همگی به پشتوانه آژانس های اعتبار صادراتی اعطا خواهند شد.

  بانک های سیتی گروپ، استاندارد چارترد و سومیتومو میتسوئی از بانک های مشورت دهنده به سعودی ها هستند که به گفته دو منبع آگاه ممکن است حداقل 5 تا 6 میلیارد دلار وام به شرکت آرامکو اعطا کنند.

  این وام ها احتمالا دارای بهره های بسیار کم و کمتر از یک درصد خواهد بود، اما این منابع گفتند، بانک ها امیدوارند وام های مذکور آنها را در موقعیتی قرار دهد که بتوانند در فرآیند عرضه عمومی 5 درصد سهام شرکت آرامکو هر چه بیشتر با این شرکت همکاری کنند.

  آرامکو نیز می خواهد از ترازنامه فعلی خود قبل از عرضه عمومی نهایت استفاده را ببرد، زیرا ممکن است بعد از عرضه عمومی دیگر نتواند از چنین منابع مالی ارزانی برخوردار شود. شرکت آرامکو بعد از عرضه عمومی سهام خود، دیگر نخواهد توانست به عنوان یک شرکت دولتی از منابع مالی ارزانی که با پشتیبانی آژانس های اعتبار صادراتی در اختیار اینگونه شرکت ها قرار می گیرد بهره مند شود.

  آژانس های اعتبار صادراتی به موسساتی گفته می شود که برای کمک به برطرف ساختن ریسک های سیاسی و سایر ریسک های پیش روی صادر کنندگان، تضمین های وام و گاهی نیز تامین های مالی ارائه می کنند و با کاهش هزینه های کسب و کار بین المللی موجب تشویق تجارت بین کشورها می شوند.

  به گفته این منابع، سیتی گروپ به آرامکو توصیه کرده که این وام ها را با پشتوانه آژآنس های اعتبار صادراتی آمریکا و انگلیس بگیرد و استاندارد چارترد هم در زمینه کسب پشتیبانی از آژانس های اعتبار صادراتی کشورهای اروپای قاره ای به آرامکو مشاوره ارائه می کند. سومیتومو میتسوئی هم به آرامکو توصیه کرده که به پشتوانه آژآنس های اعتبار صادراتی آسیایی اقدام به گرفتن وام کند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو
  آخرین اخبار