عصر بازارمدیران خودرو

پول اوکراین سقوط کرد

عصر اعتبار- پول اوکراین در برابر یورو به کمترین رقم در تاریخ خود رسید؛ ضمن اینکه در مقابل دلار هم سر فرود آورد.

پول اوکراین سقوط کرد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، پول اوکراین (گریونی) در برابر یورو 34 درصد ارزش خود را از دست داده و اکنون پول اوکراین به پایین ترین سطح خود در تاریخ این کشور رسیده است.

  همچنین پول اوکراین به پایین ترین رقم در برابر روبل روسیه هم رسیده و هر 10 روبل روسیه، 4.99 گریونی است. از سویی دیگر هر یک دلار آمریکا برابر با 28.44 گریونی که رکوردی جدید در جهت روند نزولی پول این کشور در برابر دلار محسوب می شود.

  به گفته کارشناسان اقتصادی، کاهش ارزش پول اوکراین در برابر دلار آمریکا در اواخر ماه جاری میلادی یا اوایل ماه فوریه سال جاری میلادی به اوج خود خواهد رسید و اگر هر دلار به 30 گریونی یا بیشتر از آن برسد، جای تعجب ندارد.

  این در حالی است که مقامات اوکراینی بر این باور هستند که کاهش ارزش گریونی به نفع اقتصاد این کشور است و صادرات بیشتری می توانند داشته باشند. البته مقامات اوکراین در دسامبر سال 2017 میلادی اعلام کردند که سیستم بانکداری این کشور با رکورد وام های بد (وام هایی که بازپرداخت آنها صورت نمی گیرد) روبرو شده و بخش مالی اوکراین هم خود را در بدترین شرایط ممکن می بیند.

  ارزش وام هایی که تا ماه نوامبر سال 2017 میلادی با عدم توانایی در باز پرداخت روبرو شدند، 21 میلیارد دلار ثبت شده که این رقم معادل تقریبا یک چهارم تولید ناخالص داخلی این کشور است.

  تولید ناخالص داخلی اوکراین در سال 2013 میلادی 183 میلیارد دلار اعلام شده؛ اما اکنون 93 میلیارد دلار است. در هفته جاری میلادی اوکراین به دلیل عدم تامین 4 شرط از بیست و یک شرط اتحادیه اروپا از جمله اصلاحات ساختاری و اقتصادی، از دریافت وام 600 میلیون دلاری این اتحادیه باز ماند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۸ ماه پیش
  آرشیو