عصر بازار

افزایش گردش پول نقد در ۳ اقتصاد بزرگ جهان

عصر اعتبار- حجم گردش پول نقد در قالب اسکناس و مسکوکات در سه اقتصاد بزرگ جهان یعنی آمریکا، اروپا و ژاپن به ۴ تریلیون دلار افزایش پیدا کرد.

افزایش گردش پول نقد در ۳ اقتصاد بزرگ جهان
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا ، در حال حاضر حجم اسکناس ها و مسکوکات در گردش در ژاپن، آمریکا و اروپا به تقریبا 4 تریلیون دلار افزایش یافته است؛ در حالیکه خانوارها بطرز قابل توجهی از برداشت سپرده گذاری های خود در بانک ها به دلیل پیشنهاد افزایش تقریبی نرخ بهره اجتناب کرده اند.

  بر همین اساس بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد تا پایان سال 2017 میلادی بیش از 106 تریلیون ین معادل 956 میلیارد دلار، اسکناس در گردش در این کشور ثبت شده که در مقایسه با سال قبل 4 درصد افزایش نشان می دهد؛ در حالیکه حجم سکه ها با یک درصد افزایش به تقریبا 5 تریلیون ین رسیده است.

  همچنین بانک فدرال رزرو آمریکا در گزارش خود عنوان کرده که پول نقد در گردش تا پایان سال 2017 میلادی در ایالات متحده 1.6 تریلیون دلار ثبت شده که در مقایسه با سال 2016 میلادی رشد 7 درصدی داشته است. البته این موضوع با افزایش تقاضای خارجی برای دلار در ارتباط است.

  از سویی دیگر بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که تا نوامبر سال 2017 میلادی حجم اسکناس و سکه در گردش در منطقه یورو 1.1 تریلیون یورو معادل 1.34 تریلیون دلار ثبت شده است.

  بر همین اساس، نرخ بهره در این اقتصادها پایین باقی مانده است. البته کسانی که پول نقد نگهداری می کنند به دنبال تورم و افزایش نرخ بهره با ریسک روبرو می شوند؛ اما کاهش سیاست پولی بانک های مرکزی منجر به کاهش سود بانک ها و میل مردم به نگهدای پول نقد شده است.

  بر پایه این گزارش، پول نقد در گردش در ژاپن معادل 20 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است و این رقم برای آمریکا و اروپا 10 درصد از تولید ناخالص داخلی آنها را به خود اختصاص می دهد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو