عصر بازار

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تاکید کرد؛

لزوم تعریف منابع مالی برای "خاص" شدن ۳ بیماری جدید

عصر اعتبار- مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، تعریف منابع مالی برای خاص شدن ۳ بیماری جدید را از مجلس شورای اسلامی خواستار شد و گفت: در غیر این صورت این خطر وجود دارد که علاوه بر اینکه هزینه‌های بیماران جدید را پاسخگو نباشیم، خدمت رسانی به بیماران خاص قبلی هم دچار مشکل شود.

لزوم تعریف منابع مالی برای "خاص" شدن ۳ بیماری جدید
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، مهندس طاهر موهبتی در سومین جلسه هم اندیشی مدیران ارشد ساز مان بیمه سلامت با اصحاب رسانه، درباره مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مبنی بر اضافه شدن سه بیماری اتیسم، متابولیکی و ای‌بی به فهرست بیماری‌های خاص، گفت: طبق این مصوبه بخشی از هزینه‌های این سه بیماری باید از محل ردیف بیماری‌های خاص پرداخت شود. همه ما علاقه‌مندیم که نگاه حکومت در حوزه بیماران خاص و صعب العلاج نگاهی خاص باشد، اما آنچه که در این باره به تصویب رسیده، گرچه اصل آن ارزشمند است، اما منابع مالی جدیدی برایش دیده نشده است.

  وی با بیان اینکه تعدادی بیمار خاص با اعتباری بالغ بر 216 میلیارد تومان داریم، افزود: امروز گروه جدیدی از بیماران که هزینه‌هایشان بیش از بیماران قبلی است، به لیست بیماران خاص اضافه شده و این درحالیست که منابع مالی آن دیده نشده است. این موضوع می‌تواند بیماران خاص قبلی را با مشکل مواجه کند و از طرفی هم انتظاری را در جامعه ایجاد کرده‌ایم، اما منابع مالی آن را در نظر نگرفته‌ایم.

  موهبتی با بیان اینکه انصافا این بیماری‌ها جزو بیماری‌های سخت و دردناک هستند، افزود: اما وقتی تکلیف جدیدی برای دولت ایجاد می‌شود، باید منابع مالی آن هم دیده شود. منابع مالی این مصوبه هم قابل توجه است. البته در  بخشی از این مصوبه برای بیمه و خطاب به دولت تاکید شده که "دولت مکلف است که بخشی از خدمات دارویی و درمانی بیماران نازایی را مشمول حمایت بیمه سلامت قرار داده و بخشی از هزینه‌های بیماران متابولیک، اتیسم و ایبی را مانند بیماران خاص محاسبه و پرداخت کند".

  وی تاکید کرد: این درحالیست که به موجب قانون برنامه ششم توسعه تصویب‌نامه‌ای را می‌توان به تصویب رساند که بار مالی‌اش دیده شده باشد. بنابراین اگر بار مالی آن دیده نشود، آن مصوبه قابلیت اجرا ندارد و اگر کسی اجرا کند، تصرف غیردولتی در اموال دولتی محسوب می‌شود که شامل اعمال مجازات طبق  قانون مجازات اسلامی است.

  موهبتی با بیان اینکه با این مصوبه نانی را که دولت بین چهار نفر تقسیم می‌کرد، الان باید بین هشت نفر تقسیم کند، گفت: این کار باعث می‌شود علاوه بر اینکه هزینه‌های بیماران جدید را پاسخگو نباشیم، خدمت رسانی به بیماران خاص قبلی را هم دچار مشکل می‌کند. البته با شناختی که از مجلس شورای اسلامی داریم مطمئنیم که این نقیصه را برطرف می‌کنند.

  میزان بدهی و کسری اعتبارات سازمان بیمه سلامت ایران

  مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در ادامه در زمینه پرداخت بخشی از مطالبات سازمان بیمه سلامت، گفت: بر اساس گزارش رسمی هیات مدیره سازمان بیمه سلامت، پیش‌بینی شده که تا پایان سال مجموع زیان انباشته، عدم وصولی‌ها و کسری‌های سال 96، 9700 میلیارد تومان خواهد بود. از نظر عملیاتی هم با تخصیص ماه دهم، در حال تسویه مطالبات سال 95 مراکز طرف قرارداد هستیم. یعنی با تخصیص ماه 11 یا 12 اعتبارات‌مان، تازه وارد مطالبات سال 96 مراکز می‌شویم و می‌توانیم فروردین و اردیبهشت امسال را تسویه کنیم، به این ترتیب حدود 9 ماه باقی می‌ماند و این درحالیست که ماهی 1300 میلیارد تومان هزینه داریم. بنابراین اگر 9 ماهه هم محاسبه کنیم، حدود 10 هزار میلیارد تومان هزینه را شامل می‌شود.

  وی افزود: البته در لایحه دولت اعلام شده بود که بخشی از بدهی‌ها را از طریق انتشار اوراق رفع کنند و این درحالیست که اوراق هم خیلی طرفدار ندارد؛ چراکه دانشگاه یا داروخانه بنگاه اقتصادی نیستند و کارشان با انتشار اوراق سخت است. هرچند که این موضوع، یک قدم به جلو محسوب می‌شود. البته اگر بدهی‌ها صفر هم شود باز هم در سال آینده کسری بودجه داریم. از طرفی منابع دولتی هم محدود است و طبیعی است که باید به سمت مدیریت هزینه برویم که این کار هم بخشی از کسری‌هایمان را تامین می‌کند و کسری سال آینده بیش از این‌هاست. البته ما نباید خلاف لایحه دولت صحبت کنیم و اگر هم صحبتی شد بیشتر جنبه اطلاع رسانی دارد. هر تصمیمی که دولت و جلس اتخاذ کند ما تابعیم.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو