عصر بازار

اوراق تسهیلات مسکن، کارمزد و نحوه استفاده

عصر اعتبار- اواق تسهیلات مسکن که از طریق فرابورس ایران منتشر می شود و گرفتاری های سهامداران را در خصوص خرید خانه برطرف می کند در واقع توسط بانک مسکن منتشر می شود به طوری که، این بانک "حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز" را ایجاد نموده به نحوی که، سپرده گذاران این حساب علاوه بر دریافت سود سپرده کوتاه مدت عادی، از اوراق تسهیلات مسکن نیز بهره ‌مند می‌شوند .

اوراق تسهیلات مسکن، کارمزد و نحوه استفاده
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از سنا ، هر برگه از این اوراق نماینده 5 میلیون ریال تسهیلات خواهد بود . این اوراق پانزدهم هر ماه توسط بانک مسکن به دارندگان "حساب سپرده ممتاز" اختصاص داده می‌شود و بعد از طی مراحل قانونی و سپرده شدن نزد مرکز سپرده‌گذاری، نماد معاملاتی آن در اول ماه بعد در فرابورس بازگشایی و قابلیت معامله پیدا می‌کند.

  سقف های تسهیلاتی احداث، خرید و تعمیر واحد مسکونی از محل اوراق تسهیلات مسکن به ترتیب ٣٥0 میلیون ریال، ٣٥0 میلیون ریال و ١00 میلیون ریال و در چارچوب ضوابط بانک مسکن است.
  نماد معاملاتی این اوراق شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور است. به عنوان مثال نماد "امتیاز تسهیلات مسکن مهر ٩0 " مربوط به اوراقی است که در مهر ماه ٩0 منتشر گردیده است. مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت دو سال است که این مدت با نظر بانک مسکن و در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ٦ ماهه قابل تمدید خواهد بود. لذا اوراقی که از زمان اعتبار آنها زمان کمتری باقی مانده است دارای قیمت متفاوتی است بنابراین نماد معاملاتی جداگانه‌ای برای هر ماه به این اوراق اختصاص پیدا می کند.

  نکات قابل توج:

  * در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده ننماید، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی جهت خرید اوراق به ایشان مستردد نخواهد شد. لذا توصیه می‌شود سرمایه‌گذارانی که قصد استفاده از تسهیلات این اوراق را ندارند تا قبل از پایان مهلت اعتبار، اوراق را در بازار به فروش برسانند.

  * در هر جلسه معاملاتی، هر کد معاملاتی صرفاً تا سقف 90 ورقه تسهیلات مسکن مجاز به ورود سفارش خرید و انجام معامله در کلیه نمادهای اوراق تسهیلات مسکن هستند.

  * خریداران اوراق تسهیلات مسکن تا ٢ ماه پس از تاریخ خرید امکان فروش ندارند. این محدودیت برای نمادهایی که فقط ٤ ماه تا پایان معاملات آن‌ ها در بازار فرابورس ایران باقی مانده، اعمال نخواهد شد.

  نحوه استفاده از تسهیلات برای خریداران واحدهای مسکونی

  دارندگان اوراق می‌ توانند با مراجعه به شعب بانک مسکن و ارائه گواهینامه ‌های خود و مدارک مربوط به ملک مسکونی مورد نظر اقدام به اخذ تسهیلات نمایند. ملک مورد نظر باید مشخصات تعریف شده توسط بانک را داشته باشد و نرخ سود تسهیلات اعطایی از محل این اوراق نیز معادل نرخ سود بخش مسکن بدون سپرده است. حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات پرداختی از محل این اوراق براساس میزان تسهیلات دریافتی متفاوت خواهد بود. شرایط دریافت تسهیلات از محل این اوراق مانند سقف تسهیلات دریافتی، مشخصات محل مسکونی مورد نظر، درصد سود پرداختی این تسهیلات، مدت اعتبار اوراق تسهیلات و سایر ویژگی های دیگر توسط بانک مسکن تعیین و قابل تغییر است.

  سرمایه‌ گذار هنگام خرید و فروش این اوراق، مبلغی به عنوان کارمزد معاملات پرداخت می کند. جدول زیر نرخ کارمزد این اوراق را نمایش می‌دهد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو