عصر بازارمدیران خودرو

بررسی جزئیات بودجه ۹۷؛

تمهیدات مجلس برای بیمه آسیب دیدگان حوادث برق گرفتگی و گاز گرفتگی

عصر اعتبار- مجلس شورای اسلامی بندی از لایحه بودجه را به تصویب رساند که به موجب آن با دریافت مبالغی از واحدهای مسکونی و تجاری مشترکین گاز و برق، آسیب‌دیدگان ناشی از حوادث برق‌ گرفتگی و گاز گرفتگی که بیمه ندارند، مشمول بیمه می‌شوند.

تمهیدات مجلس برای بیمه آسیب دیدگان حوادث برق گرفتگی و گاز گرفتگی
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی نوبت عصر یکشنبه بند «ح» تبصره شش لایحه بودجه در بخش درآمدی را با 137 رای موافق، 60 رای مخالف و هفت رای ممتنع از مجموع 240 نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساندند.

  بر اساس این مصوبه به هر یک از وزارتخانه‌های نفت و نیرو از طریق شرکت های تابعه ذی‌ربط اجازه داده می‌شود ماهانه از هر واحد مسکونی و تجاری مشترکین گاز مبلغ دو هزار (2000) ریال و از هر واحد مسکونی و تجاری مشترکین برق مبلغ یک هزار (1000) ریال أخذ می‌شود. برای مشترکین روستایی، مبالغ فوق‌الذکر معادل پنجاه‌ درصد (50%) خواهد بود. وجوه فوق مشمول مالیات به نرخ صفر است.

  در جریان بررسی این طرح نماینده دولت در توضیح این مصوبه، گفت: مجلس برای آن دسته از افرادی که دچار حوادث ناشی از گاز گرفتگی و برق گرفتگی می‌شوند رقمی به عنوان بیمه تخصیص داده است تا اگر کارگر ساختمانی بی‌پناهی وجود داشته باشد که بیمه نشده و دچار برق گرفتگی شود یا اینکه روستایی یا عشایری دچار انفجار گاز و مسمومیت شده و پناهگاهی نداشته باشند از محل این منابع حاصله تحت پوشش بیمه قرار گیرند. این سازوکار خوبی برای کمک به آسیب‌دیدگانی است که بیمه ندارند.

  علی‌اصغر یوسف‌نژاد سخنگوی کمیسیون تلفیق نیز توضیح داد: این بند همان تکلیفی است که در ماده 12 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دو (2) آمده، در آنجا تاکید شده بود دو وزارت نیرو و نفت از طریق شرکت‌های تابعه مبالغی را طبق بودجه سنواتی در قبوض برق و گاز برای هر واحد مسکونی و تجاری تعیین کنند تا بیمه خسارات مالی و جانی ناشی از نقض عضو، فوت و جبران هزینه‌ها و مسمومیت‌های شهری، روستایی و عشایری را پرداخت کند.

  وی گفت:‌ برای این کار مناقصه‌ای بین شرکت‌های بیمه‌گر صورت می‌گیرد تا آنها کار بیمه افرادی که بیمه ندارند و دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند را انجام دهند.

  یوسف‌نژاد در پایان خاطرنشان کرد: طبق قانون باید این میزان از واحدهای مسکونی و تجاری گرفته شود که عبارت تجاری سهوا جا افتاده است. محاسبات ما نشان می دهد که با گرفتن این میزان مبلغ از واحدهای مسکونی جمعا 102 میلیارد تومان به خزانه واریز می‌شود که 60 میلیارد آن برای گاز و 42 میلیارد تومان برای برق خواهد بود. طبیعتا با محاسبه میزان دریافتی از مشترکین واحدهای تجاری نیز این میزان افزایش خواهد یافت.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی