عصر بازار

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت خبر داد :

برنامه‌ افزایش ۲۰ درصدی سالانه صادرات به قاره آفریقا

عصر اعتبار- مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت با اشاره به تعیین چشم‌انداز افزایش سالانه ۲۰ درصد صادرات به قاره آفریقا گفت: برای برقراری ارتباط بانکی ایران و کشورهای آفریقا مذاکراتی انجام شده، اما به نتیجه مطلوب نرسیده‌ایم.

برنامه‌ افزایش ۲۰ درصدی سالانه صادرات به قاره آفریقا
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از فارس ، فرزاد پیلتن گفت: حجم تجارت ایران و آفریقا در 9 ماه سال 96 حدود 763 میلیون دلار بوده که از این میزان 518 میلیون دلار صادرات ایران به آفریقا و 245 میلیون دلار شامل واردات ایران از قاره آفریقا بوده است.

  مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت افزود: عمده کالاهای صادراتی به ترتیب شامل بوتان مایع 98 میلیون دلار، محصولات از آهن و فولاد 73 میلیون دلار، قیر 56 میلیون دلار، پروپان مایع 34 میلیون دلار، متانول 20 میلیون دلار و سیمان 12 میلیون دلار است.

  وی افزود: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته صادرات ایران به آفریقا حدود 23 درصد از نظر ارزش رشد نشان می‌دهد و حدود 18 درصد رشد وزنی داشته است.

  پیلتن مقاصد عمده صادراتی ایران در قاره افریقا به ترتیب کشورهای مصر، کنیا، سودان، آفریقای جنوبی، موزامبیک، تانزانیا،سومالی، ساحل عاج و تونس عنوان کرد و گفت: تدوین طرح راهبردی توسعه صادرات ایران به آفریقا، تشکیل مستمر جلسات کارشناسی کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا، تصویب بسته 6 ماده‌ای حمایت از توسعه صادرات به قاره آفریقا در دی ماه امسال از جمله اقدامات به عمل آمده طی سه سال گذشته برای توسعه تجارت به آفریقا بوده است.

  پیلتن بیان داشت: برگزاری نمایشگاههای اختصاصی ایران در کنیا، تونس و نیجریه و مشارکت در نمایشگاههای بین المللی کشورهای افریقای جنوبی، اتیوپی،سنگال، ساحل عاج، نیجریه، غنا و کنیا و الجزایر را از دیگر اقدامات می‌توان عنوان کرد.

  مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت گفت: تعیین چشم انداز افزایش سالانه 20 درصدی صادرات به قاره افریقا بر اساس برنامه‌های کلان کشور، پیگیری راه اندازی خطوط حمل و نقل دریایی به بنادر آفریقایی و یا اعطای تسهیلات حمل دریایی، پیگیری تاسیس مراکز تجاری و بازاریابی محصولات ایرانی در آفریقا از جمله برنامه‌ها و چشم‌اندازهای تجارت به آفریقا است.

  وی در مورد روابط بانکی با کشورهای آفریقایی گفت:  در دوران تحریم مانند سایر کشورها مشکلاتی در روابط بانکی با کشورهای آفریقایی وجود داشت، اما بعد از تحریم ایران در رابطه با برقراری روابط بانکی با بعضی از کشورهای هدف صادرات در قاره آفریقا مذاکراتی انجام داده است.

  پیلتن بیان داشت: مسئولان دولتی آنها هم  ابراز علاقه و تمایل برای برقراری روابط بانکی با اعلام کرده‌اند و بعضی از بانک‌های این کشورها هم در مذاکرات با بانک‌های ایرانی ابراز تمایل کرده‌اند و برخی پیشرفت‌ها هم وجود داشته، ولی هنوز دستاورد  مورد انتظار برای برقراری روابط بانکی بخش‌های خصوصی ایران با کشورهای مذکور محقق نشده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو