عصر بازارمدیران خودرو

شاخص فلاکت اقتصادی ۲۰۱۸ منتشر شد؛

عربستان رکورددار بیشترین سقوط در جهان

عصر اعتبار- عربستان سعودی بیشترین سقوط را در بین کشورهای جهان داشته است تا به جمع ۱۰ کشور اول فلک زده جهان بپیوندد.

عربستان رکورددار بیشترین سقوط در جهان
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، شاخص فلاکت اقتصادی از جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری به دست می آید. بلومبرگ در تازه ترین رده بندی خود، شاخص فلاکت اقتصادی 66 کشور را محاسبه کرده است. ونزوئلا برای چهارمین سال متوالی کماکان فلاکت زده ترین اقتصاد جهان نام گرفته است و شاخص فلاکت آن به نسبت سال 2017، بیش از 3 برابر افزایش یافته است. این در حالی است که تایلند بار دیگر کمترین شاخص فلاکت اقتصادی را از آن خود کرده است.

  شاخص فلاکت اقتصادی مفهومی قدیمی دارد و بر این فرض استوار است که نرخ تورم و بیکاری پایین، عموما نشان دهنده احساس شهروندان یک کشور به وضعیت اقتصادی خود است. در ونزوئلا، پدیده ابرتورم باعث شده است بسیاری از اقتصاددانان از محاسبه نرخ رشد قیمت ها عاجز باشند اما نظرسنجی از اقتصاددانان نشان می دهد میانگین تورم برآورد شده این کشور معادل 1864 درصد باشد.

  مکزیک موفق شده است بیشترین تغییر مثبت را به نسبت سال گذشته داشته باشد و پیش بینی می شود بانک مرکزی این کشور موفق شود نرخ تورم را از 6 درصد در سال 2017 به 3.4 درصد در سال 2018 برساند. از طرف دیگر عربستان سعودی بیشترین سقوط را در بین کشورهای جهان داشته است تا به جمع 10 کشور اول فلک زده جهان بپیوندد. همچنین از نظر منطقه ای، اقتصادهای آسیایی به نسبت سایر نقاط جهان در مبارزه با تورم و بیکاری موفق تر بوده اند. 

  10 کشور اول شاخص فلاکت اقتصادی به ترتیب عبارتند از ونزوئلا با شاخص فلاکت 1872، آفریقای جنوبی با شاخص 33.1، آرژانتین با شاخص 27.1، مصر با شاخص 26.4، یونان و ترکیه با شاخص 20.6، اکراین با شاخص 17.8، اسپانیا با شاخص 17.3، برزیل با شاخص 15.8 و عربستان با شاخص 14.7.

  همچنین کشورهایی که کمترین شاخص فلاکت جهان را دارند نیز عبارتند از تایلند با شاخص 2.5، سنگاپور با شاخص 3.2، ژاپن و سوئیس با شاخص 3.6، تایوان با شاخص 4.9، ایسلند با شاخص 5.3، نروژ و کره جنوبی با شاخص 5.6 و دانمارک و هنگ کنگ با شاخص 5.7.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی