عصر بازار

کارشناس بانکی :

بسته جدید بانک مرکزی ارزش «ریال» را کنترل می‌کند

عصر اعتبار- در حالی که بانک مرکزی ۲ روز پیش اقدامات جدید مالی ارائه کرده است، کارشناس بانکی اعلام کرد: من خوش‌بین هستم که بسته جدید بانک مرکزی ایران در کنترل ارز مؤثر خواهد بود.

بسته جدید بانک مرکزی ارزش «ریال» را کنترل می‌کند
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از فارس،  شبکه خبری الجزیره در واکنش به سیاست‌ مالی دو روز پیش بانک مرکزی ایران نوشت: ایران اقدامات مالی جدیدی را برای جلوگیری از بی‌ارزش شدن پول این کشور ارائه کرده است.  به نظر می‌رسد این اقدام در راستای تلاش‌های حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران برای آوردن سرمایه‌های بیشتر به کشور و ایجاد اشتغال پس از توافق هسته‌ای 2015 باشد.

  ریال، روز چهارشنبه به کمترین میزان ارزش خود در مقابل دلار رسید و با 30 درصد افت بیشتر نسبت به آگوست 2017 نزدیک به 5 هزار تومان معامله شد، اما خبر دستگیری برخی از دلالان و صرافی‌های غیرمجاز توسط پلیس تا حدودی ارزش از دست رفته ریال را برگرداند.

  برای بسیاری از ایرانی‌ها نرخ مبادله دلار در برابر ریال یک شاخصی از فضای اقتصادی این کشور است. در واکنش به کاهش اخیر ارزش ریال، بانک مرکزی ایران برنامه‌ها و اقدامات مالی جدیدی را اعلام کرد که از آن جمله پیش‌فروش سکه طلا و فروش اوراق گواهی سپرده با نرخ سود سالانه 20 درصد است.

  افزایش وام‌ها در کنار عدم توانایی کشور در تزریق نقدینگی به اقتصاد این کشور و همچنین کاهش قیمت نفت باعث شده اقتصاد ایران با دشواری‌هایی مواجه شودو بانک مرکزی ایران تلاش می‌کند که این بحران‌های مالی را از جلوی پای اقتصادی ایران با اصلاحات ساختاری بردارد.

  در این میان پویا جبل‌عاملی تحلیل‌گر بانک مرکزی ایران به شبکه خبری الجزیره گفت: پیش از این بانک مرکزی سود سپرده 16 تا 17 درصد می‌داد و در اقدام مالی جدید این رقم حتی به 20 درصد رسیده است و هدف از این کار ایجاد پایداری مالی در کشور است.

  طی سال‌های گذشته علی‌رغم مقاومت‌های بخش بانکی، بانک مرکزی ایران همواره تلاش کرده تا نرخ سود سپرده را از 20 درصد به 15 درصد کاهش دهد. این اقدام با هدف تشویق ایرانیان برای گرفتن پول از بانک‌ها و سرمایه‌گذاری در مشاغل کوچک و متوسط بوده تا از سقوط و ورشکستگی صنایع جلوگیری کند و بتواند اشتغال را افزایش دهد. به هر روی با کم‌ارزش شدن ریال در برابر دلار، پول نقد به جای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال در بازارهای ارز مبادله خواهد شد.

  در حال حاضر خرید ارز خارجی نوعی سرمایه‌گذاری برای بیشتر ایرانی‌ها محسوب می‌شود و به ویژه با افزایش ارزش دلار این کار شدت بیشتری گرفته است و نتیجه آن کاهش سرمایه‌گذاری دربنگاه‌های اقتصادی است.

  بر اساس آمار رسمی نرخ بیکاری در ایران در تابستان 2017، به میزان 11.7 درصد بود اما مرکز پژوهش‌های مجلس نرخ بیکاری را به صورت غیررسمی 22.6 درصد اعلام کرد.

  بر اساس اعلام استراتفور، به‌رغم توافق برجام، پول‌های خارجی همچنان با آهنگ بسیار کندی به ایران برمی‌گردد. ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بارها از توافق برجام انتقاد کرده و تهدید کرده است که پایش را از این معامله عقب خواهد کشید. موضع سرسختانه آمریکا عامل دیگری برای تضعیف ارزش ریال شده است.

  این مؤسسه تحقیقی نوشت که شرایط توافق برجام حاکی از این است که هاله‌ای از ناامنی در باره ریال هنوز این ارز را فرا گرفته است. کم ارزش شدن اخیر ریال، عاملی برای بالا رفتن قیمت کامادیتی‌ها و همچنین قیمت مصرف‌کننده شده است و به رغم اطمینانی که بانک مرکزی ایران در این باره می‌دهد، شرایط همچنان در وضعیت عادی نیست. نوسان این ارز اغلب نرخ تورم را بالا می‌کشد و در برخی موارد هم آن را کاهش می‌دهد.

  جبل عاملی گفت: به هر حال نوسانات اخیر هنوز در نرخ تورم ایران تأثیر نگذاشته است، اگر بانک مرکزی بتواند بازار را کنترل کند و پایداری را دوباره در هفته‌های آینده برگرداند، شاخص قیمت تأثیر قابل ملاحظه‌ای از این وضعیت نخواهد دید.

  خبرنگار شبکه الجزیره از عاملی پرسید آیا فکر می‌کنید نرخ مبادله ریال در برابر دلار را بتوان کنترل کرد، که در پاسخ گفت: من خوش‌بین هستم که بسته جدید بانک مرکزی ایران مؤثر خواهد بود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو