عصر بازار

تا دو ماه آخر سال ؛

بانک‌ها ٢۰۰ هزار میلیارد تسهیلات می‌دهند؟

عصر اعتبار- با توجه به عملکرد ۱۰ ماهه بانک‌ها در تسهیلات‌دهی، باید برای رسیدن به پیش‌بینی پرداخت ۶۷۰ هزار میلیاردی در سال جاری حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان دیگر طی دو ماه تسهیلات پرداخت کنند. تحقق این امر با توجه به شرایط موجود چندان قابل پیش بینی نیست.

بانک‌ها ٢۰۰ هزار میلیارد تسهیلات می‌دهند؟
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، ‌ روند پرداخت تسهیلات در شبکه بانکی در سال‌های اخیر همواره رو به رشد حرکت کرده به طوری که در حدود چهار سال گذشته از رقمی نزدیک به 250 هزار میلیارد تومان در سال تا 540 هزار میلیارد در سال گذشته پیش رفته است و عملکرد آن‌ها نشان داده که اغلب فراتر از پیش‌بینی بانک مرکزی برای سال بوده است.

  در سال جاری رئیس کل بانک مرکزی پیش‌بینی کرده بود که بانک‌ها بتوانند تا پایان سال حدود 670 هزار میلیاردتومان تسهیلات پرداخت کنند که در مقایسه با 540 هزار میلیارد تومان سال گذشته حدود 130 هزار میلیارد تومان رشد داشت.

  تازه‌ترین گزارشی که بانک مرکزی از عملکرد تسهیلات‌دهی بانک‌ها منتشر کرده نشان می‌دهد که در 10 ماهه امسال حدود 462 هزار میلیارد تومان بین بخش‌های اقتصادی توزیع شده است که البته این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال قبل بیش از 34 هزار میلیارد تومان افزایش دارد.

  اگر قرار باشد بانک‌ها طبق پیش‌بینی بانک مرکزی پیش بروند باید حدود 200 هزار میلیارد تومان دیگر تسهیلات در دو ماه پرداخت کنند که چندان طبیعی به نظر نمی‌رسد. اینکه بانک‌ها در 10 ماه حدود 460 هزار میلیارد تومان پرداخته‌اند و برای دو ماه باید  200هزار میلیارد تومان تسهیلات بپردازند آن هم با توجه به اینکه به طور معمول در یک یا ‌دو ماه انتهای سال روند تسهیلات‌دهی بانک‌ها کند شده و عملکرد بالایی در این زمینه ندارند.

  از سویی دیگر قرار بر این بود تا در سال جاری حدود 50 هزار میلیارد تومان هم برای تولید و اشتغال از مجموع تسهیلات شبکه بانکی پرداخت شود به طوری که 30هزار میلیارد تومان تسهیلات برای حمایت از بنگاه‌های تولیدی به منظور تأمین سرمایه در گردش، تأمین مالی طرح‌های نیمه تمام و بازسازی و نوسازی  در نظر گرفته شود و 20 هزار میلیارد دیگر هم براساس قانون بودجه برای ایجاد فرصت‌های شغلی مصوب شده بود که در مجموع سهمی حدود 7.5 درصد از 670هزار میلیارد پیش‌بینی شده را دربرمی‌گرفت.

  با این حال آمارها هر چند که شفاف نیستند ولی نشان دادند که سهم 50 هزار میلیاردی نیز تاکنون از عملکرد خوبی برخوردار نبوده است و بانک‌ها امسال نتوانستند برخلاف سال گذشته به تعهد خود برای حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط به طور کامل عمل کنند. از حدود 462 هزار میلیارد تسهیلاتی که در 10 ماهه امسال پرداخت شده حدود 287 هزار میلیارد تومان معادل 62.2 درصد به تأمین سرمایه در گردش اختصاص داشته است. در این میان سهم بخش کشاورزی حدود 40 هزار میلیارد تومان، صنعت و معدن 134 هزار میلیارد، مسکن و ساختمان حدود 40 هزار میلیارد، بازرگانی 64 هزار و 500 میلیارد و خدمات 185 هزار میلیارد بوده است.

  باید یادآور شد که از مجموع تسهیلاتی که بانک‌ها پرداخته‌اند و آنچه برای سال پیش‌بینی می‌شود معمولا تا نیمی تسهیلات جدید و مابقی تمدید تسهیلات پرداختی قبلی است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو
  آخرین اخبار