عصر بازارمدیران خودرو

مخالفت مجلس با بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده

عصر اعتبار- نمایندگان مردم در خانه ملت با بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده بر اساس اصل ۸۵ در کمیسیون اقتصادی مخالفت کردند.

مخالفت مجلس با بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی چهارشنبه، 16 اسفندماه مجلس با بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده براساس اصل 85 قانون اساسی در کمیسیون اقتصادی با 97 رای موافق، 82 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموع 203 نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.

  براساس این گزارش این لایحه باید در کمیسیون های تخصصی مجلس بررسی شود و سپس به صورت عادی در صحن علنی مجلس مورد بحث و تصویب قرار گیرد. محمدرضا پورابراهیمی به عنوان طراح درخواست بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده براساس اصل 85 قانون اساسی در کمیسیون اقتصادی گفت: برای حل مشکلات اقتصادی فعالان تولید در کشور این لایحه باید ظرف مدت 3 سال به صورت آزمایشی اجرایی شود.

  رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه مشکلات فعالان اقتصادی با تمدید آزمایشی این لایحه تا حدود زیادی می تواند برطرف شود، افزود: اصلاح این لایحه باید ظرف مدت 3 سال به صورت آزمایشی اجرا شود تا بتوان نقاط ضعف و قوت آن را پیدا کرد و سپس تبدیل به قانون دائمی شود.

  نادر قاضی پور به عنوان مخالف بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده براساس اصل 85 قانون اساسی در کمیسیون اقتصادی گفت: این قانون همانند قانون هدفمندی یارانه ها و طرح تحول سلامت به صورت دقیق اجرا نشده است چرا که مالیات باید از حلقه نهایی اخذ شود اما در حال حاضر از تولیدکننده و مصرف کننده مالیات اخذ می شود و گاهی حتی از سه الی چهار زنجیره مالیات اخذ می شود.

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: مصرف کننده نهایی و واسطه در حال حاضر هر دو مالیات می دهند و ممیزی ها مزاحم تولید شده اند لذا با بررسی این موضوع براساس اصل 85 مخالف هستیم چرا که اختیار نمایندگان نباید در اختیار یک کمیسیون قرار گیرد.

  رحیم زارع به عنوان موافق بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده براساس اصل 85 قانون اساسی در کمیسیون اقتصادی اظهارداشت: قیمت تمام شده کالاهای ما در عصر ابر رقابت بالا رفته است لذا اگر به دنبال توسعه صادرات غیر نفتی هستیم باید قیمت تمام شده کالا کاهش یابد.

  سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: کمیسیون اقتصادی تاکنون جلسات متعددی با تولیدکنندگان، اتاق اصناف و اتاق بازرگانی برگزار کرده و در حال حاضر وضعیت فعلی ارزش افزوده مناسب نیست لذا اگر این لایحه یک سال دیگر به تعویق بیفتد تولید با وضعیت فعلی نامناسب تر شده و رکود بیشتر می شود.

  غلامرضا کاتب به عنوان دومین مخالف بررسی لایحه مذکور به صورت اصل 85 قانون اساسی یادآور شد: در تمام دنیا قوانین بسیار مهمی همانند مالیات بر ارزش افزوده یا مستقیم، کوتاه مدت تغییر نمی کند چرا که این نوع قوانین، قوانین مادر هستند و در تمام شئونات زندگی مردم از تولید، اشتغال، مصرف و تجارت تاثیر دارد.

  رییس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس افزود: امروز تمام واحدهای تولیدکننده و کارخانه ها منتظر تصمیم مجلس برای مالیات بر ارزش افزوده هستند لذا این موضوع باید در صحن علنی مجلس بررسی شود و اگر 210 نماینده در این باره به اجماع برسند بهتر است.

  کاظم دلخوش به عنوان دومین موافق بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده براساس اصل 85 قانون اساسی در کمیسیون اقتصادی گفت: کمیسیون اقتصادی مشکلات مردم و تولیدکننده ها را بررسی کرده و بیش از 100 جلسه تخصصی برای بررسی مالیات بر ارزش افزوده تشکیل داده است. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: حتی نباید یک روز وقفه در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده ایجاد شود چرا که تولیدکنندگان با مشکل مواجه می شوند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی