عصر بازار

بانک مرکزی عربستان نرخ بهره را ۰.۲۵ درصد افزایش داد

عصر اعتبار- بانک مرکزی عربستان با افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره، سود سپرده گذاری را به ۱.۷۵ درصد و نرخ بهره را به ۲.۲۵ درصد ارتقاء داد.

بانک مرکزی عربستان نرخ بهره را ۰.۲۵ درصد افزایش داد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، بانک مرکزی عربستان نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش داد. این اقدام بانک مرکزی عربستان در راستای پیشگیری از کاهش ارزش پول این کشور در برابر دلار و به دنبال آن خروج سرمایه از عربستان سعودی اتخاذ شده است.

  در همین حال بانک مرکزی عربستان نرخ بهره را به 2.25 درصد افزایش داد ضمن اینکه نرخ بهره را برای سپرده گذاری ها به 1.75 درصد ارتقاء داد. البته زمان افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی عربستان غیر معمول گزارش می شود و علت آن این است که عربستان سعودی معمولا برای تصمیم گیری راجع به افزایش نرخ بهره منتظر سیاست گذاری فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ بهره می ماند و این اقدام سعودی ها تقریبا یک هفته قبل از جلسه روز چهارشنبه فدرال رزرو انجام گرفته است. همچنین انتظار می رود که در روز چهارشنبه هفته آینده، فدرال رزرو نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش دهد.

  بر همین اساس، بانک مرکزی عربستان در بیانیه ای اعلام کرد که این تصمیم برای قوام بیشتر ثبات مالی در تحولات داخلی و شرایط پولی بین المللی اتخاذ شده است؛ اما بانک های تجاری سعودی بر این باور هستند که بانک مرکزی علاقمند به پیشگیری از نرخ بهره منفی گسترده است که می تواند با توجه به سیاست های آمریکا در این کشور بروز پیدا کند.

  بر پایه این گزارش، طی ماه های اخیر ارزش ریال عربستان به دلیل رشد ضعیف اقتصادی این کشور در برابر دلار آمریکا کاهش پیدا کرده است و این موضوع منجر به روند نزولی تقاضا برای اخذ وام و گرفتن وام از جوامع بین المللی شده که  در نتیجه نیاز عربستان را برای گرفتن وام از بانک های داخلی کاهش داده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو