عصر بازارمدیران خودرو

بازار داغ دلالان پول

اسکناس‌های نو تقریبا بدون خریدار

عصر اعتبار- اگرچه هر ساله دلالان پول های نو، بساط خود را در میدان فردوسی پهن می­‌کنند تا در ایام پایانی سال مشتری جذب کنند اما اکنون پول های نو تقریباً کم مشتری است.

اسکناس‌های نو تقریبا بدون خریدار
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از مهر، پول های نو برای برخی افراد به عنوان یکی از الزامات پایان سال به شمار می رود و برخی تلاش دارند تا عیدی های خود را با پول نو به عزیزانشان بدهند و این در حالی است که برخی دلالان از همین افزایش تقاضا سوءاستفاده کرده و قیمت ها را بالا می برند. در عین حال همه ساله نیز بانک مرکزی، شعبی را مشخص می کند تا مردم بتوانند با شرایط بهتری اسکناس های نو مورد نیاز خود را از شعب بانکی خریداری نمایند.

  البته به فاصله چند متری از همین شعب منتخب بانکی، برخی افراد چمدان به دست، پول نو می فروشند. امسال براساس اعلام بانک مرکزی 70 هزار شعبه در سراسر کشور آماده توزیع اسکناس های نو شده اند و البته مهلت توزیع آن نیز به پایان رسیده است بنابراین در یکی دو روز باقی مانده، این واسطه ها هستند که بازار را به دست خواهند گرفت.

   اسکناس های نو با اندکی اختلاف نسبت به شعب بانکی توسط واسطه ها عرضه می شوند که بر این اساس هر بسته اسکناس 100 عددی هزار تومانی جدید قیمتی بین 120 تا 130 هزار تومان و 100 هزار تومانی قدیمی نیز نرخی بین 130 تا 150 هزار تومان دارد. هر بسته 100 عددی دو هزار تومانی تا نخورده 220 هزار تومان، 10 هزار تومانی نو یک میلیون و 40 هزار تومان و 200 تومانی نو 22 هزار تومان است. در عین حال اسکناس های قدیمی 100 و 200 تومانی نیز همچنان مشتری های خاص خود را دارند اگرچه از ارزش افتاده باشند.

  هر قطعه اسکناس 100 تومانی، 50هزار تومان و هر قطعه اسکناس 200 تومانی بین 500 تا 700 تومان به فروش می رسد که بر این اساس یک بسته صد تایی اسکناس 10 تومانی، 50 هزار تومان و یک بسته صدعددی 20 تومانی بین 50 تا 70 هزار تومان معامله می شود.

  یکی از فعالان این بازار می گوید: امسال تقاضا نسبت به سالهای قبل کمتر شده و برخی اسکناس ها مشتری بسیار کمی دارند. شاید قدرت خرید مردم کمتر شده و آنها می خواهند کمتر عیدی بدهند.

  وی افزود: البته توزیع  اسکناس از سوی بانک مرکزی هم بخشی از بازار را تأمین کرده و به همین دلیل امسال می توان بازار کم رونق تری را نسبت به سال گذشته شاهد بود.

  فعال بازار در فردوسی گفت: کسب و کار ما در سایر روزهای سال بسیار کساد است و تنها برخی افراد، آن هم برای مراسم های خاص برای خرید اسکناس نو مراجعه می کنند اما در مجموع، امسال بازار رونق کمتری داشت و بیشترین تقاضا بر روی اسکناس های دو هزار تومانی و هزار تومانی نو بود و تقریباً پول های تا نخورده 10 هزار تومانی، مشتری نداشت.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
  آرشیو