عصر بازار

ثبت رکورد جدید سکه در اسفندماه

عصر اعتبار- بررسی روند تغییرات قیمت سکه از ابتدای ۹۶ تا پایان سال، حاکی از آن است که سکه تمام طرح جدید طی یکسال ۳۳ درصد معادل ۴۱۲ هزار تومان و هر گرم طلا ۳۶ هزار تومان گران شده است.

ثبت رکورد جدید سکه در اسفندماه
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از اقتصاد آنلاین, هر گرم طلای 18 عیار در ابتدای فروردین سال 96 با قیمت 115 هزار و 895 تومان و در میانه روز 28 اسفند با نرخ 152 هزار و 279 تومان به فروش رسید که 36 هزار تومان معادل 31 درصد رشد داشته است. هر گرم طلا در سال 95 حدود 11 درصد گران شده بود.

  نمودار زیر روند رشد طلا طی یکسال را نشان می‌دهد:

  سکه طرح جدید 412 هزار تومان گران شد

  بر اساس این گزارش بهای هر سکه تمام طرح جدید در ابتدای سال 96 یک میلیون و 200 هزار تومان بود و در پایان سال یک میلیون و 619  هزار تومان هم داد‌ و ستد شد که 417  هزار تومان از ابتدای سال افزایش پیدا کرد. این در حالی است که در سال 95 قیمت سکه 18 درصد افزایش یافته بود.

  نمودار زیر روند رشد سکه طی یکسال را نشان می‌دهد:

  بررسی روند تغییرات سکه طرح قدیم:

  سکه طرح قدیم نیز از ابتدای سال تاکنون 34 درصد معادل 404 هزار تومان گران شده است. این سکه در مدت مشابه سال گذشته 15 درصد رشد داشته است.

  بیشترین و کمترین نوسان سکه طرح جدید مربوط به کدام ماه است؟

  بیشترین نوسانات سکه طی سال 96 مربوط به دی ماه است که شاهد افزایش  130 هزار تومانی قیمت سکه بودیم.

  بر این اساس کم‌ترین نوسان نیز مربوط به تیر ماه است که قیمت سکه حدود 2 هزار تومان از ابتدا تا انتهای ماه گران شد.

  اگرچه بانک مرکزی با فروش اوراق گواهی سپرده ریالی و اوراق سپرده بانکی با نرخ 20 درصد و پیش‌فروش سکه، سعی در کنترل بازار داشت و کاهش قیمت سکه داشت اما در 23 اسفند ماه سکه با قیمت 1 میلیون و 649 و هزار و 500 تومان رکورد سال را شکست.

  اکنون نیز سکه با قیمت بیش از 1 میلیون و 600 هزارتومان سال را به پایان می رساند، البته این در حالی است که  کارشناسان بر این باورند که سکه در حال حاضر حدود 120 هزار تومان حباب دارد و سال آینده نیز روند صعودی خواهد داشت.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو