عصر بازار

عضو کمیسیون بودجه مجلس مطرح کرد:

نقش شرکت های دولتی در نوسانات ارزی چیست؟

عصر اعتبار- عضو کمیسیون بودجه مجلس توضیحاتی درباره نقش شرکت های دولتی در خرید و فروش و نوسانات ارز ارائه کرد.

نقش شرکت های دولتی در نوسانات ارزی چیست؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از خانه ملت، شهباز حسن پور بیگلری با اشاره به عدم ساماندهی بودجه شرکت های دولتی، گفت: متاسفانه در بودجه سال 97 نیز به بسیاری از چالش های اساسی کشور همانند موسسات مالی و اعتباری، اشتغال و صادرات آنگونه که مدنظر رهبری بود پرداخته نشده است.

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی که اصلا در بودجه سال 97 به آن توجه نشد وضعیت بودجه شرکت ها است، افزود: بودجه شرکت ها بلاتکلیف است و شفاف نیست، در حالی که قانون شفاف سازی در مجلس تصویب شده و همه چیز باید شفاف و روشن و در ویترینی در اختیار مردم قرار گیرد.

  لابی های پشت پرده شرکت ها سبب شده که وضعیت بودجه شرکت ها شفاف نباشد

  نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متاسفانه لابی های پشت پرده شرکت ها سبب شده که وضعیت بودجه شرکت ها شفاف نباشد، در حالی که انتظار ما از دولت و شرکت ها این است که برای روان سازی و شفاف سازی کارها در جهت شفاف سازی حساب های مالی، عملکرد و بهره وری آنها تلاش کنند.

  ترسیم پاداش های آنچنانی برای شرکت های زیانده دولتی

  وی با بیان اینکه بسیاری از شرکت ها بهره وری پایینی دارند و زیانده هستند، یادآور شد: زمان پاداش ها که می شود، پاداش های آنچنانی برای این شرکت ها ترسیم می شود، در حالی که بسیاری از این شرکت ها زیانده و بسیاری از آنها باید منحل شوند.

  شرکت های دولتی در خرید و فروش ارز دخالت می کنند

  حسن پور بیگلری افزود: بسیاری از این شرکت ها در اختیار بانک ها است، در حالی که بانک ها نباید بنگاهداری کنند بلکه باید کار قانونی خود که جذب سپرده و ارائه تسهیلات است را باید انجام دهند، اما خارج از وظیفه خود عمل می کنند.

  وی با بیان اینکه معضلات و مشکلاتی که در نوسانات نرخ ارز وجود دارد به دلیل این بوده که نظارتی بر شرکت ها نیست، ادامه داد: گاهی شنیده می شود که حتی این شرکت ها در خرید و فروش ارز دخالت می کنند که امیدوارم صحت نداشته باشد.

  مجلس و دولت باید بودجه شرکت های دولتی را تعیین تکلیف کنند

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مجلس و دولت باید بودجه شرکت های دولتی را تعیین تکلیف کنند و براساس اصول مترقی قانون اساسی که یکی از آنها اصل 44 است باید بسیاری از این شرکت ها به بخش خصوصی واگذار شود.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  دکه مطبوعات
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
  آرشیو