عصر بازار

بانک‌ها به خاطر سود پایین تسهیلات نمی‌دهند

عصر اعتبار- رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: صادرات در سال ۹۶ قرار بود به ۵۰ میلیارد دلار برسد و در برنامه ششم پیش‌بینی رشد ۲۲ درصدی داشتیم که این امر به علت نبود امکانات و زیرساخت‌ها رخ نداد. تنها اتفاقی که به روند صادرات کشور کمک کرد ابلاغ بسته حمایتی ازسوی دولت بود.

بانک‌ها به خاطر سود پایین تسهیلات نمی‌دهند
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایلنا، محمد لاهوتی درخصوص وضعیت صادرات در سال 96 گفت: در این سال آنچه که دولت و بخش خصوصی به دنبال آن بودند محقق نشد و نتوانتستیم به برنامه‌های از پیش تعیین شده دست پیدا کنیم.

  رئیس کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد: صادرات ما قرار بود در سال 96 به 50 میلیارد دلار برسد و در برنامه ششم پیش‌بینی رشد 22 درصدی داشتیم که این امر به علت نبود امکانات و زیرساخت‌ها رخ نداد. تنها اتفاقی که می‌توان به آن اشاره کرد که به روند صادرات کشور کمک کرد ابلاغ بسته حمایتی از سوی دولت بود.

  عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: بنابراین مصوبات 4 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی و بانک‌ها با نرخ نهایی 13.5 درصد تسهیلات به صادرکنندگان قرار بود پرداخت شود که در این بین صندوق توسعه ملی به تمام تعهداتش عمل کرد و منابع خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کرد.

  لاهوتی ادامه داد: ‌برخی بانک‌ها مانند بانک توسعه صادرات تمام این سپرده را تسهیلات دادند و به تازگی نیز یک قرارداد 200 میلیارد تومانی نیز امضا کردند، بانک صنعت و معدن نیز کمک خوبی کرد اما متاسفانه بانک‌های دیگر به خصوص بانک‌های خصوصی از این روند حمایت نکردند چون نرخ سود سایر تسهیلات آنها بیشتر است و تمایل ندارند که با سود 13.5 درصدی تسهیلات خود را در اختیار صادرکنندگان بگذارند.

  وی ادامه داد: نکته دیگر مصوبه دولت در خصوص پرداخت 120 میلیارد تومان از سوی سازمان توسعه تجارت بود که متاسفانه این رقم محقق نشد ما به مشکلات دولت در خصوص بودجه و نقدینگی آگاه هستیم اما انتظار داریم آنچه که مصوب شده اجرایی شود.

  رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در پایان ابراز امیدواری کرد که مبلغ 1300 میلیارد تومان تسهیلاتی که در بودجه سال 97 مصوب شده به صادرات اختصاص پیدا کند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو