عصر بازارمدیران خودرو

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی:

اقدام دولت در بازار ارز برای صیانت از کنترل تورم مناسب است

عصر اعتبار- وضعیت منابع ارزی کشور طوری نیست که بتوانیم التهاب های روزهای گذشته در بازار ارز را به دلایل اقتصادی صرف ربط دهیم بنابراین اقدام دولت در اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار در کوتاه مدت مناسب و یک اقدام مناسب برای صیانت از دستاورد کنترل تورم است.

اقدام دولت در بازار ارز برای صیانت از کنترل تورم مناسب است
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از پاد، مهدی تقوی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این مطلب می گوید: یکی از دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم تلاش در جهت کنترل تورم است و قاعدتا دولت باید از این دستاورد خود دفاع کند و اقدام انجام شده در بازار ارز هم از این جهت قابل قبول است.

  وی با بیان اینکه التهاب های اخیر در بازار ارز به دلایل صرف اقتصادی نبود که انتظار داشته باشیم دولت در این بازار دخالت سلبی نکند، می افزاید: منابع ارزی کشور باید با هدایت بانک مرکزی در جای درست هزینه شود و بازار سفته بازی ارز در این حدود باید کنترل شود. بنابراین انتظار منطقی این است که دولت با چنین برنامه هایی در کوتاه مدت بازار را مدیریت کند.

  تقوی با اشاره با صحبت های ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی در این خصوص که این نرخ ثابت نیست و می تواند در یک بازه منطقی تغییر کند، می افزاید: این نگاه نشان می دهد که دولت نمی خواهد متولی صرف بازار ارز باشد و این تصمیم درستی است. ضمن اینکه صحبت هایی هم در مورد جایگزین شدن یورو به جای دلار به عنوان ارز شاخص انجام شد که در صورت بررسی بیشتر می تواند در این خصوص اثرگذار باشد.

  تقوی با بیان اینکه ‌از منظر اقتصادی،‌ قیمت های چند روز گذشته دلار توجیهی ندارد، می افزاید:‌ دولت به واسطه صادرات نفت، بزرگترین گیرنده دلار در کشور است و ورود و خروج ارز از بازار نیز در اختیار دولت قرار دارد. بنابراین منطقی است که در راستای صیانت از دستاوردهای اقتصادی اش در بازار دخالت کند و این دخالت به جا بود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو