عصر بازارمدیران خودرو

دلار ۴۲۰۰ تومانی واکنش منفعلانه یا کُنش مدبرانه؟

عصر اعتبار- یکی از مشکلات مهم امروز و دیروز بازار ارز داشتن نگاه سرمایه ای به دلار و ارزهای مشابه است. حال باید منتظر بود و دید آیا دلار ۴۲۰۰ تومانی طرح و برنامه حساب شده ای در پشت خود برای حل ریشه ای مشکلات بازار ارز دارد یا نه.

دلار ۴۲۰۰ تومانی واکنش منفعلانه یا کُنش مدبرانه؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از تسنیم، ارز در اقتصاد ایران از جایگاه منحصر به فردی برخوردار است به طوری که نوسانات آن بر رفتار سه بازیگر اصلی اقتصاد یعنی دولت، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان تاثیر تعیین کننده ای دارد. درآمد اصلی دولت به عنوان بزرگترین فعال اقتصادی براساس درآمدهای نفتی است که بر مبنای دلار محاسبه می شود. از طرف دیگر غالب کالاهای واسطه ای و سرمایه ای بخش تولید، وارداتی و متاثر از ارز است. همچنین به علت اثر روانی و واقعی نوسانات ارز بر قیمت تمام شده کالاهای مصرفی قدرت خرید مصرف کننده در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت کاهش می باید. در نتیجه ارز، قدرتمندترین مولفه تاثیرگذار بر اقتصاد ایران است. متغیری که به تنهایی می تواند اقتصاد ایران را در سطح خرد و کلان به چالش بکشد.

  براین اساس انتظار بر این است دولت به عنوان اصلی ترین عرضه کننده ارز در بازار، با حساسیت بازار را رصد و مدیریت نماید. این در حالی است که نظارت دولت غالبا منفعلانه و پسینی است. به بیان دیگر معمولا واکنش دولت بعد از وقوع اتفاقات صورت می گیرد. در صورتی که رصد چنین متغیری بایستی پیشینی و فعال باشد. دولت که خود تامین کننده اصلی ارز در بازار است نبایستی در بازار ارز پیرو باشد، بلکه با تدبیر و رهبری، بازار را بایستی مدیریت نماید.

  در خصوص اینکه که چرا مدیریت دولت در بازار ارز منفعلانه است، فرضیه های مختلفی وجود دارد. برخی بر این عقیده اند که دولت به ویژه رئیس بانک مرکزی به دنبال افزایش نرخ ارز است و لذا به دنبال افزایش ارز به صورت ملایم می باشد. از طرف دیگر برخی معتقدند که تحولات نرخ ارز منبعث از تغییرات در طرف عرضه و تقاضا بازار است. فارغ از صحت هر کدام از این دو فرضیه، آنچه که علت بروز چنین نوساناتی در بازار است، به ماهیت ارز در بازار برمی گردد.

  متاسفانه ارز در اقتصاد ایران بیش از آنکه ابزاری برای تسهیل مبادلات باشد، منجر به کالای سرمایه ای شده است. همین تغییر ماهیت، حجم تقاضای سفته بازی در بازار را افزایش داده به طوری که با کوچکترین موج روانی اقتصادی و یا سیاسی در بازار، ارز دچار نوسان می شود. هر زمان در اقتصاد ایران، سهم ارز در تبادلات منطقی و متنوع گردید و یا به ماهیت غیرسرمایه ای خود بازگشت، می توان امید داشت که دیگر شاهد نوسانات غیرواقعی در بازار نخواهیم بود. این سیاست، وظیفه دولت است.

  به بیان دیگر دولت بایستی با اتخاذ تدابیر درست، حجم تقاضای سفته بازی در بازار ارز را کاهش دهد تا صرفا متقاضیان اصلی ارز، به دنبال تامین آن باشند. به اذعان بسیاری از کارشناسان و اقتصاددانان ایجاد شفافیت در معاملات ارزی، ایجاد سامانه یکپارچه اطلاعاتی، اخذ مالیات از جمله راه کارهای عملیاتی و راه گشا برای کاهش سهم تقاضای سفته بازی در بازار است.

  این در حالی است که متاسفانه دولت تاکنون در این زمینه ها هیچ اقدام موثری صورت نداده و در زمان ایجاد شوک در بازار ارز، به صورت منفعلانه عمل و به تزریق ارز در بازار مبادرت می نماید. حال باید منتظر بود و دید آیا دلار 4200 تومانی هم پرده ای از نمایش های پیشین دولت و در واقع واکنش منفعلانه به التهابات اخیر است و یا طرح و برنامه حساب شده ای در پشت آن برای حل ریشه ای مشکلات بازار ارز وجود دارد.

  نویسنده: مرتضی مصطفوی، کارشناس اقتصادی

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو