عصر بازارمدیران خودرو

موفقیت روسیه و چین در دور زدن دلار

عصر اعتبار- بر اساس گزارش های منتشر شده، روسیه و چین توانسته اند تا کنون با افزایش سریع مبادلات تجاری دوجانبه میزان استفاده از دلار را در پرداخت های خود کاهش دهند.

موفقیت روسیه و چین در دور زدن دلار
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۲:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصراعتبار» به نقل از تابناک، لازم به ذکر است که چین بزرگترین شریک تجاری روسیه بوده و در سال 2017 میلادی 15 درصد از مجموع تجارت خارجی روسیه را به خود اختصاص داده اس.

  بر اساس آمارهای منتشر شده، این میزان از حجم مبادلات تجاری در ماه ژانویه ی سال جاری به 17.2 درصد افزایش یافته است. همچنین، کشور آلمان دومین شریک بزرگ تجاری روسیه است و 8 درصد از مجموع میزان تجارت خارجی این کشور با آلمان انجام می گیرد.

  افزون بر این، سال گذشته ی میلادی شاهد رشد 31.5 درصدی ارزش (87 میلیارد دلار)  مبادلات تجاری بین چین و روسیه بوده است. تحلیلگران اقتصادی انتظار دارند که این عدد به 100 میلیارد دلار در سال جاری افزایش پیدا کند.

  با افزایش حجم تجارت بین روسیه و چین، این دو کشور توانسته اند که با استفاده از روبل و یوآن در پرداخت های خود دلار و سایر ارزهای غربی را دور بزنند. به گفته ی بانک مرکزی روسیه، ''این موضوع کاهش وابستگی به تاثیرگذاری کشورهای ثالث را ممکن می سازد''. تحلیلگران اقتصادی در این خصوص استفاده از سیستم پرداخت بین بانکی CIPS چین در مبادلات میان این دو کشور که به جای سیستم سوئیفت استفاده می شود را مثال زده و معتقدند که مداخله ی کشورهای غربی در تجارت میان این دو کشور تا حدی منتفی شده است.

  در این رابطه، بر اساس آمار های منتشر شده، 9 درصد از پرداخت های انجام شده در خصوص عرضه ی کالاهای مختلف به چین به روبل انجام شده و از سوی دیگر شرکت های روس 15 درصد از هزینه ی کالاهای وارداتی به روسیه را به یوان پرداخت کرده اند. این در حالی است که سه سال پیش اعداد نامبرده به ترتیب تنها 2 و 9 درصد بودند.

  علاوه بر این، باید خاطر نشان گردد که از زمان انعقاد قرارداد استفاده از روبل و یوان بین چین و روسیه مجموع ارزش مبادلات فی ما بین به 2.7 تریلیون روبل (45 میلیارد دلار) رسیده است. به گفته ی ایگور ماریچ رییس نهاد بورس مسکو بیش از 170 بانک و بنگاه تجاری در روسیه در حال استفاده از یوآن در این بورس هستند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی