عصر بازار

چین و روسیه دلار آمریکا را از مبادلات خود کنار می گذارند

عصر اعتبار- چین بزرگ ترین شریک تجاری روسیه به شمار می رود و کنار گذاشتن دلار در مبادلات تجاری با آن باعث کاهش وابستگی روسیه به دلار خواهد شد.

چین و روسیه دلار آمریکا را از مبادلات خود کنار می گذارند
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، سال گذشته حجم روابط دوجانبه بین چین و روسیه با افزایشی 31.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 87 میلیارد دلار رسید و آن طور که وزارت توسعه اقتصادی روسیه اعلام کرده است انتظار می رود این میزان امسال به 100 میلیارد دلار برسد.

  با افزایش مبادلات تجاری اکنون 2 کشور در نظر دارند با افزایش سهم روبل و یوان در مبادلات تجاری خود وابستگی به دلار را کاهش دهند و این اقدام به گفته بانک مرکزی روسیه باعث کاهش اثرپذیری روابط دو جانبه از "ارز سوم" خواهد شد.

  طبق اعلام مقامات روسی هم شرکت های روسی و هم چینی مایل هستند مبادلات خود را با استفاده از روبل و یوان انجام دهند. سال گذشته تنها 9 درصد از مبادلات با روبل روسیه و 15 درصد نیز با یوان چین انجام گرفت. این رقم در سال های نه چندان دور بین 2 تا 9 درصد بود که این افزایش خود بیانگر عزم طرفین برای کنار گذاشتن دلار است.

  ایگور ماریچ- سخنگوی صرافی مرکزی مسکو گفت: بیش از 170 بانک و کارگزار از مناطق مختلف روسیه معاملاتی را با استفاده از یوان چین در این مرکز انجام می دهند و بانک های بزرگ چینی نظیر بانک ملی، آی سی بی سی، بانک زیرساختی چین و بانک کشاورزی دارای حساب در روسیه هستند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو