عصر بازار

بانک مرکزی:

ارز مسافرتی با ٣ درصد کارمزد فروخته می‎شود

عصر اعتبار- بانک مرکزی اعلام کرد: ارز مسافرتی روزانه و با ٣ درصد کارمزد محاسبه می شود.

ارز مسافرتی با ٣ درصد کارمزد فروخته می‎شود
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از تسنیم، شعب بانکهای ملی و سامان ارز مسافرتی را فقط در غالب یورو و با قیمتی نزدیک 5400 تومان به متقاضیان می فروشند.
  بانک مرکزی در توضیحی اعلام کرده است: نرخ برابری ارزها هر روز محاسبه و اعلام می شود.
  برهمین اساس، نرخ هر ارز براساس نرخ اعلام شده توسط بانک مرکزی به علاوه 3 درصد کارمزد توسط بانکها محاسبه می شود و ارز بر مبنای این فرمول محاسبه به فروش می رسد.
  بر اساس این گزارش، بعد از اعلام تصمیم دولت برای ارز تک‌نرخی در قیمت 4200 تومان، بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای از سیاست‌های جدید این بانک برای توزیع ارز مسافرتی رونمایی کرد.

  برهمین اساس اعلام شد که ارز مسافرتی برای یک بار سفر در سال به‌میزان 1000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می‌شود. میزان ارز مسافرتی پرداختی به مسافران هوایی به کشورهای هم‌مرز و کشورهای مشترک المنافع به‌غیر از عراق 500 یورو یا معادل آن به سایر ارزها می‌باشد.

  مراجعه خبرنگار تسنیم به شعب ارزی که مسئولیت فروش ارز مسافرتی را به‌عهده دارند حکایت از آن دارد که این شعب به مسافران در همان ابتدا اعلام می‌کنند که فقط یورو را به‌عنوان ارز مسافرتی می‌فروشند.

  شعب فروشنده ارز مسافرتی، قیمت یورو را برای روز جاری نزدیک به 5400 تومان اعلام کرده و می‌گویند: این نرخ هر روز از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود و متغیر است.

  این درحالی است که بانک مرکزی نرخ فروش یورو در مرکز مبادلات ارزی را برای روز جاری 5161 تومان اعلام کرده است؛ البته در بازار آزاد نرخ فروش یورو 6860 تومان است.

  بر اساس این گزارش، مقتاضیان ارز مسافرتی با ارائه مدارک مورد نیاز (گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، بلیط هواپیما، ویزای کشور مقصد ــ در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند ــ و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور) در واحدهای بانک های ملی ایران و سامان نسبت به واریز ریالی آن اقدام و در قبال آن رسید دریافت می‌کنند.

  باجه‌های بانک ملی ایران در گیت‌های خروجی فرودگاه‌های بین المللی امام خمینی(ره)، اصفهان، شیراز، تبریز، ارومیه و اهواز با دریافت رسید نسبت به پرداخت ارز خریداری‌شده به مسافران اقدام می‌کنند.

  مسافران می‌توانند حداکثر چهار روز کاری قبل از سفر به شعب بانک مراجعه و نسبت به خرید ارز مقرر اقدام کنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو