عصر بازار

بالاترین رشد حوزه خلیج‌فارس در ایران؛

پیش‌بینی‌های بین‌المللی از اقتصاد ایران

عصر اعتبار- نهادهای بین‌المللی رشد اقتصادی ایران را در سال ۲۰۱۸ مثبت و بیش از نرخ رشد جهانی ارزیابی می‌کنند.

پیش‌بینی‌های بین‌المللی از اقتصاد ایران
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، براساس پیش‌بینی بانک جهانی رشد اقتصادی ایران در سال 2018 حدود 4.1 درصد پیش‌بینی شده است. این در حالی است که رشد اقتصادی کشورهای نفت‌خیز حوزه خلیج فارس کمتر از سه درصد پیش‌بینی می‌شود.

  در گزارش بانک جهانی رشد اقتصادی قطر 2.8 درصد، عراق 2.5 درصد، امارات 2.5 درصد و عمان 2.3 درصد تخمین زده شده است. همچنین بنا بر اعلام این نهاد بین‌المللی رشد اقتصادی عربستان به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک، در سال 2018 معادل 2.1 درصد برآورد شده است.

  همچنین صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود رشد اقتصادی ایران در سال جاری و آینده میلادی را به صورت یکنواخت 4 درصد پیش‌بینی کرد. در گزارش صندوق بین‌المللی پول عراق پس از ایران بیشترین‌ رشد را در بین کشورهای صادرکننده نفت در خاورمیانه دارد و رشد 3.1 درصدی خواهد داشت. همچنین رشد اقتصادی قطر 2.6 درصد، امارات 2 درصد، کویت 1.3 درصد و عربستان 1.7 درصد تخمین زده شده است.

  نرخ رشد اقتصادی ایران در سال‌های 2018 و 2019 بالاتر از متوسط نرخ رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه، شمال آفریقا و پاکستان خواهد بود، همچنان که در سال 2017 نیز این وضعیت برقرار بوده است.

  این نهاد بین‌المللی در گزارش جدید خود پیش‌بینی کرده که روند بهبود اقتصاد جهانی، در سال جاری میلادی نیز با نرخ رشدی معادل 3.9 درصد ادامه خواهد یافت. صندوق بین‌المللی پول همچنین انتظار دارد در سال 2019 نیز نرخ رشد اقتصاد جهانی رقمی در حدود 3.9 درصد باشد که بنابراین انتظار می‌رود نرخ رشد اقتصادی ایران در دو سال پیش رو بیش از نرخ جهانی باشد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو