عصر بازار

رئیس بانک مرکزی خبرداد:

نتایج نشست سیف با نمایندگان مجلس

چرا دلار ۴۲۰۰ تومان شد؟

عصر اعتبار- رئیس بانک مرکزی ضمن حمایت از تک نرخی شدن دلار گفت: راه اندازی سامانه نیما اولویتی برای مدیریت بازار ارز است.

نتایج نشست سیف با نمایندگان مجلس
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از خبرگزاری خانه ملت، ولی الله سیف با حضور در نشست مشترک کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و کمیسیون صنایع و معادن و بخش خصوصی اظهار داشت: با تک نرخی شدن دلار هیچگونه نگرانی نسبت به حجم واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانجات وجود ندارد، همه به راحتی می توانند از ارز استفاده کنند و ما دلار را به روش گذشته یعنی صادرات نفتی تامین می کنیم.

  رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه تعادل در عرضه و تقاضا وجود دارد، گفت: هیچ سالی سابقه نداشته است که در روزهای بین التعطیل  بازار ارز به تب و تاب بیفتد چرا که همیشه تحرکات را پیش بینی می کردیم اما این بار مطابق پیش بینی ها پیش نرفت چرا که اعتقاد داریم تنها عوامل اقتصادی در بازار ایفای نقش نمی کنند.

  کاهش ارز در انتخابات کار اقتصادی نبود

  وی با یادآوری کاهش قیمت دلار در سال 92 بیان داشت: در آن سال قبل از انتخابات ریاست جمهوری نرخ دلار 3800 تومان بود که بعد از انتخابات این رقم به زیر 3000 تومان رسید و دلیل آن اعتماد و مثبت نگری در جامعه بود.

  سیف با بیان اینکه بدون اقدامات دولت شاهد کاهش قیمت دلار در سال 92 بوده ایم، ادامه داد: اما در این دوره برعکس اتفاق افتاد چرا که دشمنان از بیرون متوجه شدند که راه خسارت به اقتصاد که کمترین هزینه را دارد ایجاد التهاب است.

  وی با تاکید بر اینکه نوسانات ارزی اخیر مبنای اقتصادی نداشت، گفت: ما اعتقاد داریم که باید مکانیزمی در بازار در نظر گرفته شود تا تولیدکننده بتواند خود را نشان دهد و ارز را به قیمت بازار خریداری کند اما اینکه تصمیم گرفته شد دلار تک نرخی شود به این جهت بود که نمی دانستیم با این وضعیت اقتصاد کشور به کجا می رود.

  رئیس بانک مرکزی با دفاع از ارز 4200 اظهار داشت: برای شرایط فعلی اقتصادی کشور و بین المللی این مدل بهترین مدلی است که حداقل خسارت ها را دارد این تصمیم باید گرفته می شد اما سوال این است که تصمیم با چه دقت نظری باید پیاده سازی شود.

  سیف با اشاره به رونمایی از سامانه الکترونیکی نیما بیان داشت: این سامانه باید تا آخر خرداد تحویل داده می شد اما با افزایش فشار بر روی همکاران 10 روزه عملیاتی شد، باید گفت هر سامانه ای دو ماه زمان آزمایشی دارد تا ایرادات آن مشخص شود اما ما چنین فضایی را نداشتیم.

  سامانه نیما بدون نقص نیست

  وی ادامه داد: سامانه نیما صددرصد بدون نقص نیست و در عمل ممکن است نواقص آن مشاهده شود اما می دانیم که قرار نیست درجا بزند و هرچه جلوتر برویم تکامل پیدا می کند.

  رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه برای تشخیص گروه های نیاز ارزی شاخص هایی در نظر داشته اند، اظهار داشت: از روز اول برای گروه های نیاز برنامه هایی داشتیم و اگر در آینده شرایط باز شود محدودیت ها را یا کم می کنیم یا برمی داریم.

  سیف گفت: در ابتدای راه نیاز داشتیم میزان منابع محدود ارزی کشور را محدود کنیم تا کار روانی که روی بازار صورت می گرفت را کنترل و التهاب را از بین ببریم به همین جهت اعتقاد داریم که سامانه نیما در زمینه فعالیت بازار ارز ترمز ایجاد نمی کند بلکه همه چیز پشت صحنه انجام می گیرد و صادرکننده و واردکننده این سامانه را حس نخواهد کرد.

  صرافی ها نقش مهمی در نظام مالی کشور دارند

  وی با بیان اینکه نباید التهاب بازار را به حساب صرافی ها گذاشت، تاکید کرد: صرافی ها نقش مثبتی در آینده بازار اقتصادی کشور دارند، نقش آن ها بعد از برجام کلیدی است و حضور آن ها مکمل نظام مالی کشور هستند به همین جهت در سامانه نیما نیز تعریف شده اند.

  ابتکار عمل بانک مرکزی با سامانه نیما

  رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه سامانه نیما تاثیرات منفی التهاب احتمالی را خنثی می کند، گفت: این سامانه به بانک مرکزی در زمینه تخصیص منابع ارزی ابتکار عمل می دهد به همین جهت اولویت ما راه اندازی این سامانه بود و در نظر داریم در کمیته بین راهی موضوعات دیگر از جمله مسائل صادرات و واردات بررسی کنیم.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو