عصر بازار

توسط بانک ها و موسسات اعتباری انجام شد؛

اعطای تسهیلات به بخش های اقتصادی در سال گذشته

عصر اعتبار- تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۶ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۶۱۳۹.۱ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۶۵۵.۵ هزار میلیارد ریال (معادل ۱۲ درصد) افزایش داشته است.

اعطای تسهیلات به بخش های اقتصادی در سال گذشته
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» ، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی 12 ماهه سال جاری مبلغ 3788.8  هزار میلیارد ریال (معادل 61.7  درصد کل تسهیلات پرداختی)  است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 277 هزار میلیارد ریال معادل 7.9 درصد افزایش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 12 ماهه سال جاری معادل 1456.8 هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص 38.4 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ 3788.8 هزار میلیارد ریال) است.

  ملاحظه می‌شود از 1742.2 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 83.6 درصد آن (مبلغ 1456.8 هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

  در جدول شماره 2 مشاهده می‌شود تعداد 284330 فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره 6127 میلیون ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها می باشد. درضمن در بخش خدمات تعداد 5210912 فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره 485 میلیون ریال پرداخت شده است.

  شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

  جدول 1- هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی 12 ماهه سال 1396

  جدول شماره 2 تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش های اقتصادی طی 12 ماهه 1396

   

   

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو