عصر بازارمدیران خودرو

ممنوعیت معامله ارزهای دیجیتالی در ایران برای جلوگیری از خروج ارز

عصر اعتبار- هفته گذشته ایران به جمع کشورهایی پیوست که خرید و فروش ارزهای دیجیتالی را ممنوع کرده اند. این ممنوعیت «با هدف جلوگیری از خروج ارز از کشور در شرایط موجود» اتخاذ شده است.

ممنوعیت معامله ارزهای دیجیتالی در ایران برای جلوگیری از خروج ارز
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار»  به نقل از تسنیم، هفته گذشته ایران به جمع کشورهایی پیوست که خرید و فروش ارزهای دیجیتالی را ممنوع کرده اند. اا چرا این کشور چنین تصمیم گرفته است؟ چرا این تصمیم اکنون اتخاذ شده است؟ و چنین انتخابی چه تبعاتی خواهد داشت؟ به نظر می رسد که این ممنوعیت ریشه در مسائل ارزی جاری ایران داشته باشد.

  بانک مرکزی ایران روز 22 آوریل اعلام کرد که «تمامی شعب و واحد های تابعه بانک ها، موسسات اعتباری و صرافی ها» باید از خرید یا فروش بیت کوین و تمام انواع ارزهای دیجیتالی خودداری کنند و از هرگونه فعالیتی که منجر به تسهیل یا گسترش این ارزها می گردد امتناع ورزند. بانک مرکزی ایران گفته، به این دلیل این تصمیم را گرفته که ارزهای دیجیتالی ممکن است به ابزارهایی برای پولشویی و تامین مالی تروریزم تبدیل شوند و مجرمان از آنها برای نقل و انتقال پول استفاده نمایند.

  36 بانک و موسسه اعتباری ایرانی و حدود 700 صرافی تحت مجوز بانک مرکزی قبل از این بخشنامه هم فعالیت خاصی در زمینه داد و ستد ارزهای مجازی نداشته اند. نمایندگان چند صرافی شناخته شده در ایران در این باره تاکید دارند که این ممنوعیت تنها بر موسسات مالی ثبت شده توسط بانک مرکزی اعمال می شود و بنابراین تاثیری بر خرید و فروش ارزهای دیجیتالی ندارد. به گفته نیما امیرشکاری، رئیس دپارتمان بانکداری الکترونیک در انستیتیو تحقیقات پولی و بانکی، ریشه اصلی این ممنوعیت به بحران ارزی ایران بر می گردد که دولت را ناگزیر ساخته تا نرخ ارز را تک رقمی کند و مقامات ارشد بانکی کشور هنوز هم جلسات روزانه ای را برای نهایی کردن جزئیات بسته کنترل بازار ارز برگزار می کنند.

  وی افزود: «ادامه فشارهای ارزی دلیل اصلی ممنوعیت داد و ستد ارزهای دیجیتالی بوده، زیرا موضوع خروج ارز از کشور همچنان یک مسئله عمده است.»

  اما وی رویکرد بانک مرکزی را چندان موثر نمی داند و معتقد است: زمانی که توانایی اعمال کنترل بر بازار را نداشته باشید، آسان ترین راه، اعلام ممنوعیت است.»

  محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران هم گفته، این ممنوعیت «با هدف جلوگیری از خروج ارز از کشور در شرایط موجود» اتخاذ شده است.

  سپهر، یک جوان ایرانی که در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتالی فعال است گفت: «طبیعتا من دوست ندارم کار غیرقانونی انجام بدهم، اما وقتی هیچ گزینه پایدار دیگری ندارم، به خرید بیت کوین ادامه می دهم.»

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی