عصر بازار

کسری وام‌های ارزی با دلار ۴۲۰۰ تومانی

عصر اعتبار- بعد از تک نرخی شدن ارز و اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار اکنون بانک‌ها از کسری‌های ناشی از اختلاف قیمت ایجاد شده،‌ برای پرداخت تسهیلات ارزی گله‌مندند.

کسری وام‌های ارزی با دلار ۴۲۰۰ تومانی
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، حدود 20 روز از تک نرخی شدن دلار و اعلام قیمت 4200 تومان برای آن گذشته است. بر این اساس دیگر نرخ‌هایی که روزانه در مرکز مبادلات ارزی تعیین و برای متقاضیان خاص پرداخت می‌شد، معنی خود را از دست داده و نرخ برای تمامی متقاضیان اصلی یکی شده است. بنابراین اگر تا پیش از این دریافت‌کنندگان ارز مبادله‌ای دلار را تا 3800 تومان و در گذشته با نرخی پایین‌تر دریافت می‌کردند، اکنون نرخ پرداختی آنها برای هر دلار تا 4200 تومان افزایش یافته است که نسبت به آخرین قیمتی که در مرکز مبادلات ارزی وجود داشت، حدود 400 تومان افزایش دارد.

  این در حالی است که در بخش تسهیلات ارزی پرداختی از سوی بانک‌ها نیز اکنون این اختلاف قیمت با گلایه‌هایی همراه شده است. گفت‌وگو با برخی مدیران ارشد نظام بانکی از این حکایت دارد که به هر حال استفاده کنندگان از تسهیلات ارزی تا پیش از این در قالب یوزانس یا فاینانس تسهیلاتی دریافت کرده‌اند که بر مبنای دلار مبادله‌ای بوده و کمتر از 3800 تومان نرخ داشته است. اما اکنون وقتی که به زمان سررسید این تسهیلات نزدیک شده و باید پرداخت‌ها انجام شود، به هر حال با وجود اینکه در حال حاضر دلار 4200 تومان است اما دریافت‌کننده تسهیلات متعهد به بازپرداخت آن بر مبنای نرخ ارزی است که در زمان گرفتن تسهیلات محاسبه شده است.

  بر این اساس به طور طبیعی و بر اساس قرارداد منعقده گیرنده تسهیلات ارزی آن را بر مبنای دلاری کمتر از 3800 تومان پرداخت می‌کنند، در حالی که بانک باید از این پس تسهیلات خود را بر مبنای دلار 4200 تومان بپردازد که اختلاف حداقل 400 تومانی دارد و پوشش این رقم موجب ایجاد کسری‌هایی برای بانک‌ها می‌شود.

  بانک‌ها انتظار دارند در رابطه با بخشنامه‌های اخیر ارزی و تغییراتی که در مورد نرخ ارز ایجاد شده، بانک مرکزی بتواند ابعاد اجرای آن را در مورد تسهیلات و سپرده‌گذاری مورد بررسی قرار داده و راهکارهای لازم را ارائه کند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو