عصر بازارمدیران خودرو

قطع بیمه‌پردازی ۱۹۵ هزار کارگر ساختمانی

عصر اعتبار- به گفته نایب رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی ۸۵۰ هزار نفر از کارگران ساختمانی هم اکنون در حال بیمه‌پردازی هستند و ۱۳۵ هزار نفر به دلیل عدم تمایل به بیمه و یا تغییر شغل برای ثبت نام مراجعه نکردند.

قطع بیمه‌پردازی ۱۹۵ هزار کارگر ساختمانی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، هادی ساداتی درباره آخرین وضعیت ثبت‌نام کارگران ساختمانی در سامانه رفاه ایرانیان، گفت: در مورد بیمه کارگران ساختمانی خیلی از شهرستان‌ها و استان‌ها مشکلاتی را داشتند و گلایه می‌کردند که سهمیه به ما تخصیص داده نمی‌شود و ما با آمارگیری از سامانه ثبت‌نام و پایش کارگران ساختمانی وزارت کار که اطلاعات کارگران و نحوه ورود و مسایل بیمه‌ای را چک می‌کند، متوجه شدیم که 195 هزار نفر از کارگران ساختمانی که از دوره‌های قبل بیمه‌پردازی می‌کردند، بنا به دلایلی نتوانستند حق بیمه‌های خود را به مدت طولانی بپردازند.

  وی ادامه داد: این عده طبق بررسی‌های به عمل آمده به مشکلاتی برخوردند و از چرخه کار حذف شدند، یک عده محدودی بازنشسته شده، عده‌ای تغییر شغل داده و برخی هم مایل به بیمه پردازی نبودند و بیش از 150 هزار نفر از آن‌ها هم در طرح شناسایی از چرخه کار حذف شده بودند که آمار بیمه پردازیشان به عنوان مختومه اعلام شد ولی آمار کلی آن‌ها بر اساس یک میلیون و 200 هزار سهمیه کشوری موجود است که استخراج کردیم.

  نایب رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی افزود: از وزیر کار و سازمان تامین اجتماعی خواسته‌ایم تا 195 هزار نفر سهمیه حذف شده از چرخه کار را به ما اختصاص بدهند تا بر اساس آن کارگران را معرفی کنیم و قول مساعد هم گرفته‌ایم که امیدواریم در هفته کارگر دستورالعملش صادر شود تا بتوانیم بیمه این تعداد کارگر ساختمانی را به نتیجه برسانیم.

  ساداتی ادامه داد: در بسیاری از استان‌ها بیش از 135 هزار سهمیه مانده و مصرف شده نیست که در حال پیگیری هستیم تا این استان‌ها سهمیه‌ها را راکد نگذارند و کارگران را وارد چرخه بیمه‌پردازی کنند.

  وی دلیل راکد ماندن برخی سهمیه‌ها را به ساختار اداری سازمان تامین اجتماعی مرتبط دانست و گفت: متاسفانه یک عده از کارگرانی که ثبت نام کردند و به دنبال گرفتن عکس و آزمایش خود رفتند، دیگر بازنگشتند و زمان برای تکمیل مدارک و اطلاعاتشان طولانی شده که همانطور که گفتم ممکن است یا تغییر شغل داده باشند یا تمایلی به بیمه پردازی نداشته باشند و لذا مراجعه نکرده‌اند.

  نایب رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی افزود: این عده بیشتر کسانی هستند که از سالهای قبل ثبت‌نام کردند و اسم و اطلاعاتشان در پرتال سازمان تامین اجتماعی وارد شده است ولی بیمه پردازیشان را شروع نکرده و پیگیر پرونده خود هم نشدند لذا از نظر ما سهمیه راکد مانده هستند و ما درخواست کردیم که برگشت داده شوند.

  وزارت کار در راستای ساماندهی کارگران ساختمانی با راه اندازی سامانه خدمات رفاهی ایرانیان به نشانی http://www.samanehrefah.ir ، از تمام کارگران ساختمانی اعم از بیمه و فاقد بیمه خواسته تا به منظور بهره‌مندی از مزایای بیمه اجتماعی در این سامانه ثبت نام کنند.

  برابر اعلام وزارت کار، هرگونه خدمات حمایتی و بیمه‌ای به کارگران ساختمانی تنها به کسانی ارائه خواهد شد که در این سامانه ثبت نام کرده باشند.

  سامانه پالایش بیمه کارگران ساختمانی در ابتدا در چهار استان کشور به شکل آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرد ولی با مصوبه آذرماه سال 1395 کارگروه قانون رفع موانع اجرای بیمه کارگران ساختمانی، فعالیت آن سراسری شد.

  در حال حاضر حدود یک میلیون و 200 هزار کارگر ساختمانی در سطح کشور فعالیت می‌کنند که بر اساس آمارها حدود 850 هزار نفر از آنها تحت پوشش بیمه تامین‌ اجتماعی قرار دارند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی