عصر بازار

قائم مقام اتاق بازرگانی و صنعتی ایران و آلمان :

صادرات ایران به آلمان ۳۵ درصد رشد داشت

عصر اعتبار- قائم مقام اتاق بازرگانی و صنعتی ایران و آلمان گفت: آلمانی‌ها علاقمند به گسترش مناسبات هستند اما مسایل سیاسی مانند آینده برجام و واکنش ایران نسبت به آن، آلمانی‌ها را در حالت انتظار نگه داشته است.

صادرات ایران به آلمان ۳۵ درصد رشد داشت
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایلنا، امیر علیزاده (قائم مقام اتاق بازرگانی و صنعتی ایران و آلمان) در مورد مراودات اقتصادی ایران و آلمان گفت: ایران و آلمان هر ساله 20 درصد مبادلات خود را افزایش می‌دهند و صادرات آلمان در سال 2017 نسبت به مشابه سال گذشته 15 درصد رشد داشته و صادرات ایران هم تقریبا 35 درصد رشد داشته است.

  وی ادامه داد: حجم مبادلات دو کشور 3. 3 میلیارد یورو است که 3 میلیارد یورو صادرات آلمان به ایران و 300 میلیون یورو صادرات ایران به آلمان است، در حالی‌که بیشتر اقلام صادرات آلمان ماشین آلات و خط تولید است و اقلام صادرات ایرانی بیشتر مواد غذایی است.

  علیزاده در مورد جایگزینی یورو به جای دلار در مبادلات تجاری گفت: ایران برای کاهش تاثیرات تحریم و تاثیرات احتمالی برجام سعی می‌کند در مبادلات از یورو استفاده کند، اما باید در نظر داشت که هر تغییری باید درست مدیریت شود البته این کار مخاطراتی خواهد داشت و خواسته یا ناخواسته دلار ارز غالب در مبادلات جهانی است و باید مدیریت شود، هرچند چاره‌ای دیگری نبود.

  وی با اشاره به سیاست‌های جدید ارزی گفت: در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها به دلیل عدم جواب دهی مناسب سیستم مبادلات ارزی دولت، فعالیت‌های خود را متوقف کرده و به نوعی سردرگم هستند. البته این تصمیم دولت صحیح بود ولی مدیریت اجرا و اطلاع رسانی آن ضعیف و نحوهٔ مبادلات ارز در این سامانه برای خیلی‌ها نامشخص است، بطوریکه بسیاری از شرکت‌ها در حالت انتظار هستند.

  قائم مقام اتاق بازرگانی ایران و المان در مورد چشم انداز مناسبات دو کشور گفت: اگر مشکلات دیپلماتیک و مسله برجام که در 12 می‌، امریکا تصمیم خود را اعلام خواهد کرد حل شود و ازسویی مسائل داخلی مشکل آفرین برطرف شود، بستر مناسبی برای مبادلات مالی و تامین مالی مبادلات تجاری فراهم می‌شود و در این شرایط چشم انداز مثبتی برای همکاری‌های دو کشور می‌توان متصور شد، البته آلمانی‌ها برای گسترش مناسبات علاقمند هستند اما مسایل سیاسی مانند آینده برجام و واکنش ایران نسبت به آن، آلمانی‌ها را در حالت انتظار نگه داشته است.

  وی ادامه داد: به دنبال تهیه پلاتفرمی برای بانک‌های ایرانی و بانک‌های اروپایی هستیم تا از طریق گفت‌وگو، استانداردهای بانکی را ارتقا داده، مشکلات را شناسایی و راه حل‌هایی ارایه دهیم.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲۴ روز پیش
  آرشیو