عصر بازار

رییس سازمان برنامه و بودجه:

سهم مناطق آزاد در صادرات ۲۲ میلیارد دلار است

عصر اعتبار- رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: مناطق آزاد سالیانه پذیرای ۱۳ میلیون گردشگرند و ۲۲ میلیارد دلار در بازار صادراتی کشور سهم دارند.

سهم مناطق آزاد در صادرات ۲۲ میلیارد دلار است
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا, محمدباقر نوبخت عصر شنبه در آیین امضای تفاهمنامه همکاری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و مرکز آمار ایران افزود: مجموعه پیش بینی های داخلی و خارجی از رشد اقتصادی ایران حکایت دارد.

  معاون رییس جمهوری درباره تفاهمنامه همکاری امضا شده گفت: پیش از این مرکز آمار ایران اطلاعات مجزایی درباره عملکرد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در بحث اشتغال، تورم و رشد اقتصادی منتشر نمی کرد اما با همکاری متقابل 2دستگاه، همه رخدادهای مالی و اقتصادی این مناطق در اختیار مرجع رسمی انتشار آمار ایران قرار می‌گیرد و به روز رسانی می شود.
  وی تصریح کرد: این اطلاعات برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بسیار مهم و حیاتی است؛ زیرا آنان به اطلاعات مستند و رسمی نیازمندند تا نسبت به تضمین سرمایه خود اطمینان داشته باشند.

  ** رشد 6 درصدی شمار شاغلان مناطق آزاد در سال 1396
  دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز در این آیین با اشاره به فعالیت بیش از 285 هزار نفر در مناطق آزاد در سال 1396 گفت: این رقم افزایش حدود 6 درصدی جمعیت شاغلان مناطق آزاد را در مقایسه با سال 1395 نشان می دهد؛ در حالی که جمعیت این مناطق کمتر از یک میلیون نفر است.
  بانک ادامه داد: در مناطق ویژه اقتصادی 176 هزار نفر به کار مشغولند و مجموع افراد شاغل در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از مرز 450 هزار گذشته است که نشان می دهد این مناطق نقش مهمی در رشد اقتصاد، ایجاد اشتغال و افزایش بهره وری دارند.

  ** تهیه برنامه ملی آماری در برنامه ششم
  رییس مرکز آمار ایران نیز در این آیین گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور باید برنامه ملی آماری تهیه شود و نظام آماری ایران از حالت قدیمی و سنتی به نظام جدید تغییر کند.
  «امیدعلی پارسا» تاکید کرد آمار این مرکز قابلیت استناد در مجامع جهانی و بین المللی را دارد و باید به تفکیک مناطق شهرها و استان ها دسته‌بندی و به مسوولان عرضه شود.
  ایران هفت منطقه آزاد تجاری- صنعتی شامل کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو و 64 منطقه ویژه اقتصادی دارد.
  لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری و 12 منطقه ویژه اقتصادی جدید نیز در دست بررسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو