عصر بازار

سکه تمام از مرز ۲ میلیونی عبور کرد

۴ +۲ عامل افزایشی در بازار ارز

عصر اعتبار- ۴ عامل متفاوت بنیادی در کنار ۲ متغیر روانی دست به دست هم دادند تا قیمت دلار در بازار غیررسمی، رکورد تازه‌ای را ثبت کند.

۴ +۲ عامل افزایشی در بازار ارز
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد, در کنار این، هیجانات در اطلاع‌رسانی قیمتی همراه با جوسازی روانی پیرامون احتمال خروج آمریکا از برجام دو عامل دیگری بودند که در نوسانات قیمتی اثر گذاشتند. یکی از نمونه‌های هیجان‌سازی آن بود که ساعت یک بعدازظهر روز گذشته برخی کانال‌های غیرمعتبر قیمت دلار را بالای 6 هزار و 700 تومان عنوان کردند؛ این درحالی بود که در آن مقطع زمانی، برخی دلالان حاضر بودند این ارز را با قیمت 6 هزار و 100 تومان عرضه کنند. به‌طور کلی دلالان مختلفی نیز عنوان کردند، قیمت دلار در بازار حتی تا ساعت 4 بعدازظهر به بالای 6 هزار و 400 تومان نرفت. بنابراین در شرایطی که معاملات بازار حالت غیررسمی دارد، برخی کانال‌ها نیز سعی می‌کنند با درج قیمت‌های اشتباه بازار را هیجانی‌تر کنند. یکی از نکات مهم بازار روز گذشته آن بود که برخی معامله‌گران اعتقاد داشتند شکست مرز 6 هزار و 500 تومانی می‌تواند منجر به موج دوم افزایش قیمت دلار در روز جاری شود. به‌نظر می‌رسد این کانال‌ها قصد داشتند با ذکر قیمت‌هایی که بالاتر از مرز 6 هزار و 500 تومان بود، بازار را آماده ورود تقاضاهای بیشتر و جدیدتر کنند.  در این شرایط، نکته‌ای که برخی فعالان بر آن همچنان تاکید دارند آن است که حجم معاملات در بازار غیررسمی چندان بالا نیست و ممکن است با شفاف شدن فضای معاملاتی میزان هیجانات قیمتی نیز تا حدی کاهش پیدا کند. به‌نظر می‌رسد در حال حاضر ریسک انجام معامله در فضای غیررسمی نیز تا حدی روی قیمت دلار انعکاس پیدا کرده است؛ در این شرایط، به گفته برخی کارشناسان بازگشت بازار به فضای عادی با نظم و انضباط بیشتر می‌تواند به مدیریت قیمت‌ها کمک کند.

  روز گذشته، همزمان با رشد قیمت‌ها در بازار غیررسمی، سکه تمام بهار آزادی نیز مرز دو میلیونی را پشت سرگذاشت. روز شنبه، سکه با 130 هزار تومان افزایش به قیمت 2 میلیون و 90 هزار تومان رسید. سکه پیش از این چنین سطح قیمتی را تجربه نکرده بود و این میزان افزایش نیز تنها در اواخر بهار92 تجربه شده بود.  در این میان، عده‌ای توقف پیش‌فروش سکه در سررسید 6 ماهه را دیگر عاملی دانستند که در افزایش قیمت‌ها اثرگذار شد. افزون بر این، برخی فعالان عنوان کردند، انتظارات معامله‌گران داخلی نسبت به روند اونس بدبینانه نیست و حتی برخی انتظار رشد قیمت طلای جهانی به بالای  هزار و 400 دلار را دارند. در واقع، می‌توان گفت حداقل از سمت بازارهای جهانی نیز انتظارات معامله‌گران داخلی به گونه‌ای نبوده است که مانعی برای خرید آن‌ها ایجاد کند. در کنار افزایش قیمت سکه تمام، روز شنبه نیم سکه نیز مرز یک میلیونی را پشت سر گذاشت. دیروز نیم سکه با 50 هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و 10 هزار تومان رسید.

  رفت و برگشت قیمت‌ها در مرکز مبادلات؟
  روز گذشته، شایعه‌ای در میان معامله‌گران ارزی پیچیده بود که بانک مرکزی در ساعات ابتدایی اولین روز هفته قیمت بیشتر ارزهای مبادله‌ای را به‌طور چشم‌گیری افزایش داده است. البته برخلاف این صحبت‌ها، قیمت دلار روی 4 هزار و 200 تومان باقی مانده و یورو نیز افت جزئی را تجربه کرده بود. ولی قیمت پوند بیش از هزار تومان بالا رفته بود و قیمت درهم نیز بالای 200 تومان افزایش را نشان می‌داده است. محاسبات نشان می‌داد که بر اساس قیمت این ارزها، بهای دلار به 5هزار تومان می‌رسید.  با این حال در میانه روز شنبه قیمت‌هایی که بر تابلوی مرکز مبادلات ثبت شده بود، بیشتر حکایت از کاهش قیمت‌ها داشت. در این میان، اسکرین‌شات‌هایی در فضای مجازی منتشر می‌شد که نشان‌دهنده تفاوت قیمت‌های صبح روز شنبه بانک‌های مرکزی با نرخ‌های ظهر بود. 

  عوامل برونی در افزایش قیمت‌ها
  روز گذشته سه عامل بیرونی نیز در رشد قیمت دلار در بازار غیررسمی نقش داشتند. دو عامل اول مربوط به بازارهای برون مرزی بودند. به گفته فعالان، روز گذشته ارزش دلار در بازار هرات افغانستان در آستانه مرز 6 هزار و 300 تومان قرار داشت. قیمت این ارز در بازار سلیمانیه عراق یک گام بالاتر از بازار هرات  نیز وارد کانال 6 هزار و  300 تومان شده بود. عده‌ای از بازیگران ارزی، رشد قیمت دلار در این بازارها را سیگنال انتظاری به معامله‌گران بازار داخلی دانستند. با این حال، بازار روز گذشته نکته جالبی داشت. بر اساس گفته‌های برخی فعالان در ابتدای روز ارزش دلار در بازار تهران پایین‌تر از بازارهای همسایه بود ولی در ساعات انتهایی روز برخی عنوان کردند حتی قیمت در بازار داخلی بازارهای همسایه رفته است. عامل برون مرزی دومی که در رشد قیمت بازارهای غیررسمی اثر داشت، رشد نرخ حواله درهم بود. خبرها حکایت از آن داشت که ارزش حواله درهم روز گذشته از مرز روانی هزار و 700 تومان عبور کرد و در مقطعی حتی به آستانه هزار و 750 تومان رسید. بر اساس سطوح قیمتی درهم، معامله‌گران داخلی انتظار داشتند که ارزش دلار به بالای 6 هزار و 300 تومان برود. عامل آخری که در رشد قیمت در بازار داخلی موثر بود، اثر روانی قطع پیش‌فروش سکه بود. برخی معامله‌گران با جوسازی پیرامون این اتفاق، احتمال قطع پیش‌فروش سکه در سایر سررسیدها را نیز برجسته کردند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو