عصر بازار

رئیس کل بانک مرکزی مطرح کرد:

گسترش روابط بانکی ایران و کرواسی

عصر اعتبار- رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با وزیر اقتصاد کرواسی راه‌های گسترش روابط بانکی بین دو کشور را تشریح کرد.

گسترش روابط بانکی ایران و کرواسی
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایلنا، ولی‌اله سیف عصر امروز در دیدار با «مارتینا دالیچ» وزیر اقتصاد و معاون نخست‌وزیر کرواسی با اشاره به عزم دولت‌های دو کشور برای افزایش روابط تجاری گفت: توسعه روابط بانکی پیش نیاز گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری طرفین است و ما وظیفه داریم با رفع موانع این زمنیه را فراهم کنیم.

  رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با تاکید بر آمادگی کامل ایران برای توسعه هرچه سریع‌تر روابط بانکی در چارچوب مقررات بین الملی به تشریح ظرفیت‌های گسترش روابط بانکی بین دو کشور پرداخت و افزود: ایجاد روابط بانکی بین بانک‌های مرکزی دو کشور، ایجاد روابط کارگزاری بانک‌های اصلی کرواسی با بانک‌های ایرانی، انعقاد قرارداد حساب ویژه بین بانک‌های مرکزی دو کشور برای تسویه مبادلات تجاری و تاسیس دفاتر نمایندگی و شعبه بانک‌های کرواسی در ایران از جمله مراحل تقویت روابط بانکی بین دو کشور است.

  وی با بیان اینکه به‌طور حتم نبود روابط بانکی مناسب باعث از دست رفتن فرصت‌ها برای دو کشور می‌شود، تصریح کرد: امیدوارم با توجه به روابط مناسب بین دو کشور، طی جلسات آتی با هیئت بانکی کرواسی به نتایج مدنظر رسیده و بستر لازم برای توسعه مبادلات تجاری بین دو کشور را فراهم کنیم.

  سیف همچنین از رئیس کل بانک مرکزی کرواسی و مدیران عامل بانک‌های آن کشور برای سفر به ایران در راستای عملیاتی سازی پیشنهادهای مطرح شده دعوت کرد.

  وزیر امور اقتصادی و معاون نخست وزیر کرواسی نیز در این دیدار با یادآوری سفر سال گذشته رئیس جمهور کرواسی به ایران و مذاکرات هیات‌های مختلف کرواسی با طرف‌های ایرانی گفت: اطمینان دارم روابط دو کشور در آینده بیش از پیش توسعه خواهد یافت.

  وی افزود: محدودیت‌های بانکی و مالی مهمترین مانع گسترش مبادلات اقتصادی دو کشور است و باید به سرعت راه حلی برای رفع آن اندیشیده شود.

  مارتینا دالیچ تاکید کرد: با توجه به اینکه شرکت‌های کرواسی در حال شروع مبادلات تجاری با ایران هستند، مسیر روابط بانکی بین دو کشور بایستی هموار شود.

  وی با اشاره به اقدامات و مذاکرات انجام شده در این خصوص گفت: هرچند در مسیر روابط بانکی ایده آل اختلالاتی وجود دارد اما می توانیم بانک های دو کشور را برای شروع روابط کارگزاری تشویق و حمایت کنیم.

  دالیچ در پایان ضمن اعلام تمایل کرواسی برای توسعه روابط تجاری و بانکی با ایران گفت: این امر نیازمند پیگیری و حمایت طرفین است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو