عصر بازار

فرود قیمتی دلار و سکه؛ بورس یک کانال پرید؛

روز متفاوت در بازارها

عصر اعتبار- روز گذشته بازارها شاهد تغییر فضای معاملاتی بودند؛ به‌طوری‌که شاخص کل بورس توانست روند نزولی خود را تغییر دهد و با افزایش ۳۱۶ واحدی به کانال ۹۳ هزار صعود کند. همچنین، سکه و ارز که در ساعات ابتدایی معاملات یکشنبه اوج‌های جدیدی را در تاریخ خود ثبت کرده بودند، دیروز روندی کاهشی پیدا کردند.

روز متفاوت در بازارها
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد، بر این اساس، سکه با کاهشی 140 هزار تومانی در مجموع دو روز، کانال دو میلیون تومان را واگذار کرد و دلار در بازار غیررسمی به نیمه پایینی کانال 6000 تومان نزدیک شد. در بازار سهام نزدیک شدن قیمت‌ها به کف‌های حمایتی، معاملات مثبت در بورس کالا، گمانه‌زنی برای شناورسازی نرخ ارز، رشد قیمت نفت و پیش‌خور شدن ریسک سیستماتیک از جمله عوامل چرخش مسیر بورس شناسایی شدند. به این ترتیب، بخش مهمی از صنایع بورسی صعودی شدند و حتی در بسیاری از نمادها افزایش تقاضا به صف خرید کشیده شد. در بازار سکه و دلار نیز مداخله بازارساز، انتظار برای عرضه سکه‌های پیش‌فروش در بازار و برخورد قیمت‌ها به سقف‌های مقاومتی به‌عنوان دلایل عقبگرد قیمتی در این دو بازار عنوان می‌شوند. هرچند عوامل مزبور برای تغییر مسیر بازارهای داخلی مطرح می‌شوند؛ اما کارشناسان معتقدند بهبود انتظارات از آینده برجام چاشنی اصلی وضعیت معاملاتی دیروز بوده است.

  روز دوشنبه، سکه تمام بهار آزادی و دلار در بازار غیررسمی در مسیر کاهشی قرار گرفتند؛ نتیجه خروج فلز گرانبهای داخلی از مدار 2 میلیونی و عقبگرد دلار به میانه کانال 6 هزار و 300 تومان بود. در بازارهای مرزی، شاخص ارزی افت بیشتری را از خود نشان داد؛ به‌عنوان مثال، ارزش این ارز در هرات افغانستان تا محدوده 6 هزار و90 تومان عقب نشست و بازیگران سلیمانیه نیز دلار را حدود ساعت 3 بعدازظهر در محدوده 6هزار و 190 تومان معامله کردند. فعالان بازار ارز چنین تغییرات کاهشی گسترده را در 2 روز گذشته نشانه‌ای از تغییر انتظارات دانسته‌اند. از نظر آنها، تصور معامله‌گران نسبت به تصمیم احتمالی ترامپ در مورد برجام دچار تغییر شده است که موقعیت معاملاتی خود را تغییر داده‌اند. در روزهای اخیر زمزمه‌های بیشتری مبنی براحتمال به تعویق افتادن ضرب‌الاجل ترامپ درخصوص توافق هسته‌ای شنیده شد. روز یکشنبه نیز دلار تا آستانه مرز 7 هزار تومانی پیش رفت ولی به یکباره با افت شدید 600 تومانی پایین آمد و در محدوده 6 هزار و 400 تومان قرار گرفت.

  یکی دیگر از نشانه‌های تغییر انتظارات بازار روند قیمت سکه بود. سکه که روز شنبه تا آستانه مرز 2 میلیون و 100 هزار تومانی بالا رفته بود، در دو روز گذشته 140 هزار تومان افت قیمت را تجربه کرد. روز دوشنبه، سکه تمام بهار آزادی همسو با افت قیمت دلار، 70 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای یک میلیون و 950 هزار تومان رسید. سکه روز یکشنبه نیز 70 هزار تومان افت را به ثبت رسانده بود. به گفته فعالان، آغاز تحویل سکه‌های پیش‌فروش در کنار افت قیمت دلار دو عامل دیگری بودند که در افت فلز گرانبهای داخلی اثرگذار شدند. در این میان خبرهایی نیز در بازار شنیده می‌شد که برخی افراد سعی داشتند سکه‌های پیش‌خرید شده خود را با قیمت یک میلیون و 900 هزار تومان بفروشند. در واقع این دسته پیش از آنکه سکه‌های خود را تحویل بگیرند، قصد داشتند اقدام به فروش آن کنند. روز یکشنبه اعلام شد، سکه‌های پیش‌فروش شده در سررسید یک‌ماهه ممکن است یک هفته زودتر تحویل متقاضیان داده شود.همسو با افت سکه تمام بهار آزادی، قیمت سکه‌های کوچک‌تر نیم و ربع نیز کاهشی شد. روز گذشته نیم سکه از کانال میلیونی خارج شد و با 47 هزار تومان افت به قیمت 960 هزار تومان رسید. ربع سکه نیز با افت 20 هزار تومانی به بهای 585 هزار تومان رسید. هر گرم طلای 18 عیار نیز از مرز 200 هزار تومانی فاصله بیشتری گرفت. در سومین روز هفته، هر گرم طلای 18 عیار با 12 هزار و 583 تومان به قیمت 187 هزار تومان رسید. افت دسته جمعی سایر سکه‌ها در کنار سکه جدید نشانه دیگری از تغییر فضای بازارها بود.
  نزول درهم

  یکی دیگر از متغیرهایی که نگاه معامله‌گران داخلی را بیش از سایر عوامل به خود معطوف می‌کند، نرخ حواله درهم است. نرخ حواله درهم روز یکشنبه تا آستانه مرز هزار و 870 تومان رشد کرد ولی به یکباره در مسیر کاهشی قرار گرفت و از کانال هزار و 800 تومان خارج شد. روز دوشنبه روند کاهشی نرخ حواله درهم با شدت بیشتری پی گرفته شد و این ارز با خروج از کانال هزار و 700 تومان وارد کانال هزار و 600 تومان شد. با نرخ حواله 1680 تومانی، ارزش دلار در بازار داخلی نمی‌توانست بالاتر از 6 هزار و 200 تومان قرار بگیرد. با این حال، بازیگران ارزی با تکیه بر دلایلی چون ریسک معامله در شرایط غیرقانونی، قیمت دلار در بازار آزاد را به زیر 6 هزار و 300 تومان نیاوردند. این در حالی بود که در بازارهای مرزی قیمت دلار حتی نسبت به نرخ حواله درهم در سطح پایین‌تری قرار داشت. روز گذشته، به گفته فعالان، ارزش دلار در منطقه هرات زیر 6 هزار و 100 تومان بود. در بازار سلیمانیه نیز قیمت 6 هزار و 190تومان در ساعات انتهایی روز به ثبت رسید. از روند قیمت‌های بازارهای مرزی به‌نظر می‌رسد نگاه معامله‌گران بیشتر به سوی قیمت‌های پایین‌تر است، ولی باید دید واکنش بازار به سطح حمایتی 6 هزار تومانی چه خواهد بود.
  نوسانات اخیر با فرمول‌های اقتصادی مطابقت ندارد

  روز گذشته یکی از اعضای اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه نوسانات چند روز اخیر طلا و سکه با فرمول‌های اقتصادی مطابقت ندارد، ادامه داد: «از دو روز گذشته در حالی که قیمت جهانی طلا رو به کاهش گذاشت، شاهد افزایش بی رویه، حباب گونه و کاذب طلا و سکه در داخل کشور بودیم». وی این روند را ناشی از تقاضای کاذب در بازار داخل دانست و افزود: «شایعه و تنش‌ها درباره برجام باعث شده است بسیاری از مردم نقدینگی و پول خود را به یک سرمایه مطمئن همچون طلا و ارز تبدیل کنند.» با این حال چنانچه کشتی‌آرای اشاره کرد، بخشی از افزایش قیمت طلا برآمده از التهاب و هیجانات کاذب در بازار بود؛ موضوعی که به نظر می‌رسد در افت یکباره قیمت‌ها نقش داشته است. در واقع از آن جایی که قیمت‌ها بدون پشتوانه خاصی رشد کرده بودند، به یکباره مسیر خود را به سرعت تغییر دادند.  کشتی آرای در مورد قیمت‌ها فعلی اظهار کرد: «در بازار آشفته کنونی، معاملات معمول و مرسوم انجام نمی‌شود و خریداران و فروشندگان واقعی که قصد داد و ستد دارند، خرید و فروش نمی‌کنند، اما شایعات قیمت‌ها را دچار نوسان می‌کند.»

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو