عصر بازار

رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر داد:

دولت پاسخگوی همه نیاز‌های واقعی ارز

عصر اعتبار- معاون رییس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در اصفهان: قرار نیست مصارف غیرواقعی ارز را پاسخگو باشیم، به همه نیاز‌های واقعی ارز پاسخ داده می‌شود.

دولت پاسخگوی همه نیاز‌های واقعی ارز
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از صداوسیما، محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه ستاد راهبردی و مدیریت اقتصادی مقاومتی استان اصفهان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در اصفهان گفت: منابع ارزی برای مصارف کافی بلکه زیاد است وصندوق بین المللی پول هم آن را تائید کرده است.

  وی افزود: ما بیش از 30میلیارد دلار منابع ارزی مازاد داریم که در فروردین امسال حدود 3میلیارد و 133میلیون دلار صادرات و دو و نیم میلیارد دلار وارد داشته ایم که تراز بازرگانی بیش از 600میلیون دلار مثبت بوده است.
  نوبخت گفت: ما در کوتاه مدت برخی مصارف غیرواقعی و آنهایی که خارج کننده ارز و نگران ارزش ریال خود بودند را پاسخ ندادیم.
  معاون رییس جمهور افزود: برخی برای سودجویی در پی تبدیل ریال خود به دلار بودند که در این صورت هیچ کشوری امکان ندارد به این نیازهای غیرواقعی پاسخ مثبت دهد.
  وی گفت: براساس سیاست های جدید ارزی همه کسانی که امکانات کشور استفاده ودر صادرات و واردات فعالند باید منابع ارزی خود را در اقتصاد ملی هزینه کنند. هر چند هنوز وارد موضوع پیمان ارزی با وارد کنندگان و صادرکنندگان نشده ایم.
  نوبخت تاکید کرد: منابع ارزی کالاهای ضروری و اساسی مانند دارو با قیمت 3هزار و 800تومان تامین می شود که با محاسبه مبنای واحد 4هزار و 200تومان دولت سه هزار میلیارد تومان یارانه در این بخش اختصاص داده است.
  رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: برای بقیه کالاهای اساسی، غیراساسی، لوکس و غیرلوکس ارز 4هزار و 200تومانی اختصاص می یابد.
  نوبخت افزود: در سه هفته گذشته 4 میلیارد و 650میلیون دلار ثبت سفارش داشته ایم و 2میلیارد و 700میلیون دلار هم خریدو فروش ارز چهار هزار و 200تومانی صورت گرفت.
  رئیس سازمان برنامه و بودجه با عذرخواهی از کسانی از نظر تامین ارز دچار مشکل شده اند افزود: ما برای انضباط بازار باید سیاست های ارزی خود را اعمال می کردیم و امیدواریم هیچ کس برای تامین نیازهای خود به بازار قاچاق ارز مراجعه نکند.
  وی گفت: هیچ کس نمی تواند بدون ثبت سفارش از بازار آزاد، ارز تهیه کند و مسیر ثبت سفارش هم بانک و صرافی هاست.
  وی یاد آور شد تهیه ارز از بازار آزاد برای واردات کالاهای قاچاق است.
  نوبخت در دو هفته گذشته 100میلیون دلار برای مسافرتها و ارز دانشجویی اختصاص یافت.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو
  آخرین اخبار