عصر بازار

بانک مرکزی اعلام کرد:

ممنوعیت دریافت سود توسط دستگاهها/بانکها و بیمه‌ها مستثنی شدند

عصر اعتبار- مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی با ابلاغ ۳ تکلیف مهم بانکی در سال ۹۷، اعلام کرد: دریافت سود حساب‌های بانکی توسط برخی دستگاه‌ها ممنوع است.

ممنوعیت دریافت سود توسط دستگاهها/بانکها و بیمه‌ها مستثنی شدند
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، در این بخشنامه آمده است: احتراما بدین وسیله برخی از تکالیف شبکه بانکی کشور مقرر در قانون بودجه سال 1397 کل کشور به شرح زیر حهت استحضار و صدور دستور مقتضی اعلام می گردد:

  جز، 1 ذیل بند (ح) تبصره (12) - دستگاه های مشمول ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه و ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز به دریافت سود از حساب های بانکی (حساب جاری، پشتیبان، سپرده گذاری کوتاه مدت، بلندمدت) مفتوح در بانک های دولتی و غیردولتی نیستند. در اجرای این حکم بانک های دولتی و غیر دولتی نیز مجاز به پرداخت سود حساب دستگاه های اجرایی که فاقد قوانین و مقررات برای دریافت سود هستند، نمی باشند. بانک ها، شرکت های بیمه دولتی، سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق ها، دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و دستگاه های ماذون از مقام معظم رهبری و هر یک از دستگاه های اجرایی که در قوانین و مقررات و یا اساسنامه مجاز به دریافت سود می باشند، از شمول این حکم مستثنی هستند.

  بند (و) تبصره ( 16) - به منظور تشویق تولیدکنندگان و تسویه مطالبات بانک ها و موسسات مالی و اعتباری چنانچه مشتریان بدهی معوق خود را که تا پایان سال 1396 سررسید شده باشد از تاریخ سررسید تا پایان شهریور ماه 1397 تسویه نمایند، بانک ها و موسسات مالی و اعتباری مکلفند اصل و سود خود را مطابق قراداد اولیه و بدون احتساب جریمه دیافت و تسویه نمایند.

  بند (الف) تبصره (20) - در اجرای بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، تمامی دستگاه های اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری از جمله بانک ها و شرکت های دولتی، مکلفند در سال 1397 نسبت به استقرار با تکمیل سامانه (سیستم) حسابداری قیمت تمام شده اقدام نمایند.

  خواهشمند است دستور فرمایند ضمن تمهید مقدمات اجرای موارد مطرحه، مراتب به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه شماره 149153/96 مورخ 1396.05.16 به تمامی واحدهای ذیربط آن بانک، موسسه اعتباری غیر بانکی ابلاغ شده و بر حُسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آید.

   

   

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو