عصر بازارمدیران خودرو

رییس کل بانک مرکزی عنوان کرد:

بررسی خرید و فروش اسکناس در نیما

۱.۲میلیارددلار ارز صادراتی برگشت

عصر اعتبار- رییس کل بانک مرکزی با اعلام بررسی موضوع خرید و فروش اسکناس در قالب سامانه نیما، از بازگشت ۱.۲ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به نظام بانکی خبر داد.

بررسی خرید و فروش اسکناس در نیما
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، ولی اله سیف در حاشیه جلسه ستاد اقتصادی دولت گفت: در این مدت معادل 4 میلیارد دلار تامین ارز برای واردات انجام شده و عملکرد مناسبی است که با روند عادی جریان واردات و صادرات کشور تطبیق می‌کند.

  وی با بیان اینکه در یکی دو هفته اول برای صادرات کشور، واریز ارز به حساب از طریق بانک‌ها و سامانه نیما نقص هایی داشت گفت: اکنون این روند جریان عادی خود را پیدا کرده و در اینباره معادل یک میلیارد و دویست میلیون دلار ارز ناشی از صادرات کالاهای غیرنفتی به نظام بانکی برگشته است.

  رییس کل بانک مرکزی با اشاره به جلسه امروز ستاد اقتصادی دولت گفت: عمده بحث تمرکز در آخرین وضعیت استقرار ترتیبات جدید ارزی است که فضای اقتصادی کشور به چه نحوی دارد عملکرد خود را نشان می دهد.

  سیف افزود: به نظر می‌آید که همه ذینفعان با این ترتیبات و مدل جدید ارزی، ارتباطات مناسب خود را برقرار کردند و کارهایشان به روش عادی انجام و حل و فصل می‌شود؛ ضمن اینکه مشکل اساسی و حادی در این رابطه وجود ندارد. البته این به معنی کامل شدن و تکامل سامانه و ترتیبات جدید ارزی نیست، بلکه یکسری نیازهای ریز و موارد جزیی وجود دارد که به تدریج در آینده و هفته به هفته بر شرایط ترتیبات ارزی افزوده می‌شود و وضع را بهتر می کند.

  وی اضافه کرد: با توجه به اینکه همه صرافان، بازیگران و فعالان مرتبط با ارز با سیستم آشنایی پیدا کردند یک دستاورد مثبت و بزرگی است؛ البته همه دستگاه‌ها همکاری کردند و بانک مرکزی محور کار بود و در سایه همکاری هایی که انجام شده بانک مرکزی توانسته است این وضعیت را ایجاد کند، به ویژه در شرایط جدید و فضای بین‌المللی جدید این یک دستاورد بسیار بزرگ است.

  سیف گفت: حاکمیت به بانک مرکزی به عنوان متولی تراز ارزی کشور این ابزار را داده تا بتواند اشراف و کنترل کامل در جریان ورود و خروج ارز در کشور داشته باشد و بتواند با دقت کامل منابع ارزی کشور را که سرمایه ملی است به نیازهای با اولویت بیشتر تخصیص دهد.

  وی افزود: علاوه بر این در جلسه امروز ستاد اقتصادی دولت همکاران من در بانک مرکزی گزارشی از آخرین وضع سامانه نیما ارائه کردند که چه قابلیت و انعطاف هایی دارد و چگونه می تواند متناسب با تغییر شرایط انعطاف لازم را داشته باشد تا بتواند ابزار مناسب را به حاکمیت بدهد که اولویت ها را جابجا و سیاست‌های جدید خود را در این ترتیبات پیاده و عملیاتی کند.

  رییس کل بانک مرکزی گفت: فکر می کنیم سامانه نیما هم سرمایه ملی است که توانسته است به عنوان یک هماهنگ کننده با همه سامانه های موجود که در گذشته ایجاد شده بودند ارتباط برقرار کند و مدیریت فضای ارزی کشور را بر عهده بگیرد که این هم یک دستاورد بزرگ است که می تواند در آینده به تدریج تکامل بیشتری یابد.

  سیف افزود: خوشبختانه روزها و هفته گذشته فعالان اقتصادی و صرافان مرتبط با سامانه نیما در وقت های مناسبی که در بانک مرکزی تعیین شده آموزش های مناسبی دیدند که در آن با حوصله و جزئیات و با دقت همه نکات آموزش داده شده است.

  وی ادامه داد: صرافان نقش جدی در بازار ارز دارند لذا ضمن ارج گذاشتن به تلاش‌های آنان، فضای مناسب تری را در آینده در قیاس با آن چیزی که الان وجود دارد برای آنان ایجاد خواهیم کرد فعلا صرافان در رابطه با حوالجات و نقشی که دارند در سامانه نیما تعریف شده‌اند.

  سیف گفت: در ترتیبات جدید بحث امکان خرید و فروش اسکناس را هم در سامانه نیما دنبال می کنیم و این موضوعی است که هم اکنون در دست بررسی قرار دارد؛ ضمن اینکه اعلام شد که صرافان می‌توانند بخشی از ارز حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی را که دریافت می‌کنند به صورت اسکناس هم دریافت کنند بانک مرکزی ترتیباتی هم خواهد داد که اینها به صورت اسکناس در اختیار نظام بانکی هم قرار گیرد.

  وی درباره مقابله با بازار قاچاق ارز و تبعات روانی آن بر بازار سکه و طلا گفت: همانطوری که قبلا گفتم و این روزها بیشتر این مطلب دارد باز می شود واقعیت این است که دشمنان ما از حربه جنگ روانی دارند در اقتصاد ما رخنه و تزلزل ایجاد می‌کنند ما باید آگاهی داشته باشیم و به نحو مناسبی با آن برخورد کنیم.

  سیف گفت: حجم عملیات ارزی که در بازار سیاه و قاچاق ارز اتفاق می‌افتد بسیار اندک است و کسی نمی‌تواند مشخص کند که چه کسی خرید و چه کسی فروخت و حجم آن چقدر بود؟ به همین دلیل ما نمی‌توانیم فعلا به آن بها دهیم این رقم و عددهایی که هم اعلام می شود بیشتر در شبکه های مجازی عنوان می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی