عصر بازار

با رای اکثریت قاطع اعضای سازمان ملل؛

ایران به عضویت اکوسوک انتخاب شد

عصر اعتبار- جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی به مدت سه سال به عضویت «شورای اقتصادی و اجتماعی» آن سازمان، موسوم به اکوسوک، انتخاب شد.

ایران به عضویت اکوسوک انتخاب شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ با رای 175 کشور عضو سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال 2019 میلادی به مدت سه سال به عضویت «شورای اقتصادی و اجتماعی» آن سازمان، موسوم به اکوسوک، انتخاب شد.
  اکوسوک، یکی از ارکان شش گانه سازمان ملل متحد است که در حوزه مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و بهداشتی بین ­المللی نقش دارد. این شورا در حوزه­ های یاد شده به هماهنگی، بازبینی و ارزیابی سیاست­های بین­ المللی، ایجاد تعامل و گفتگو میان اعضاء و ارائه توصیه به مجمع عمومی و آژانس های تخصصی مرتبط می ­پردازد. اکوسوک در نظام توسعه­ ای سازمان ملل متحد جایگاه مهمی دارد. تشکیل کنفرانس های بین المللی در موارد ضرورت، تدوین پیش نویس کنوانسیون ها برای ارائه به مجمع عمومی، ارائه توصیه با هدف تقویت همکاری‌ها در موضوعات اقتصادی و اجتماعی بین­ المللی و ایجاد ترتیبات مشورتی با سازمان­ های مردم نهاد از جمله وظایف این رکن ملل متحد است.
  اکوسوک 54 عضو دارد که به مدت سه سال و از طریق آرای کلیه اعضاء در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای عضویت در این نهاد انتخاب می شوند. هر ساله دوره عضویت یک سوم اعضای این نهاد، یعنی هجده کشور، به پایان می رسد و اعضای جدید جایگزین آنها می شوند.
  در جریان انتخابات روز چهارشنبه در نیویورک، علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، هفده کشور دیگر از جمله مصر، کنیا، پاکستان، برزیل، ارمنستان، اوکراین، کانادا، ایالات متحده امریکا، عربستان سعودی و ترکمنستان نیز برای عضویت در اکوسوک انتخاب شدند. آخرین باری که کشورمان در این نهاد سازمان ملل متحد عضویت داشت به سال های 2001 تا 2003 میلادی بر می گردد. آرای امریکا و عربستان سعودی از جمهوری اسلامی کمتر بود‌.اکوسوک رکن مهم چهارم سازمان ملل است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو