عصر بازاربرنج

اولین‌ مرحله تحریم‌ چه هزینه‌هایی به اقتصاد تحمیل می‌کند؟

عصر اعتبار- اولین فاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران از روز سه‌شنبه هفتم ماه اوت سال جاری رسما آغاز شد. آمریکا بر این باور است که این سخت‌ترین تحریم‌هایی است که تاکنون علیه ایران وضع شده است و با اجرایی شدن تحریم نفتی و بانکی در ماه نوامبر سال جاری، فشار زیادی به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

اولین‌ مرحله تحریم‌ چه هزینه‌هایی به اقتصاد تحمیل می‌کند؟
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از خبرآنلاین، همزمان با اجرایی شدن اولین دور از تحریم ها ، جان بولتون مشاور امنیت ملی رییس جمهوری امریکا اعلام  کرد اگر ایران قصد خارج شدن از تحریم ها را داشته باشد باید پای میز مذاکره باز گردد و مقامات ایران در پاسخ به این مساله اعلام کردند که ایران همواره آماده مذاکره با  کشوری است که صادق باشد و به اصول مذاکره و توافق پایبند بماند.

  اما موج اول تحریم ها که باعث شد تا شمار زیادی از شرکتهای اروپایی و آسیایی از بازار ایران خارج شوند، چه هزینه هایی را به اقتصاد کشور تحمیل خواهد کرد؟

  در نتیجه بازگشت تحریم ها ایران از دریافت هواپیماهایی که خریداری کرده بود بازمی ماند. قرار بر این بود که 230 فروند هواپیما از شرکتهای بویینگ و ایرباس به ایران داده شود که ارزش این قرادادها بالغ بر 39.5 میلیارد دلار بود ولی با آغاز دور اول تحریم ها این قراردادها اجرایی نمی شود . بعد از اجرایی شدن توافق هسته ای در سال 2016 میلادی ایران قراردادی برای خرید 110 دستگاه هواپیمای بویینگ برای خطوط هوایی ایران ایر  و هواپیمایی آسمان را امضا کرد  که ارزش آن 20 میلیارد دلار بود و قراردادی به ارزش 19 میلیارد دلار برای خرید 100 فروند ایرباس هم در نتیجه این تحریم ها کنسل شد. تا کنون ایرباس 3 فروند هواپیما را به ایران تحویل داده است . قراردادی به ارزش 536 میلیون دلار امریکا برای خرید 20 فروند هراپیمای ATR  هم بعد از اجرایی شدن توافق هسته ای امضا شده بود که تنها 13 دستگاه هواپیما به ایران تحویل داده شد و بقیه  از دستور کار خارج شد.

  هواپیمای ATR

  این تحریم ها باعث می شود تا ایران درآمدی بالغ بر 424 میلیون دلار که در سال گذشته از صادرات فرش به دست آورده بود را از دست بدهد.فرش دستباف ایران 30 درصد از بازار فرش دنیا را به خود اختصاص داده است و برای 2 میلیون نفر ایرانی فرصت شغلی ایجاد کرده است . امریکا بزرگترین بازار برای فرش ایران است و بعد از تحریم ها خرید فرش ایران به طور کامل متوقف می شود.

  ایران در سال قبل 1.37 میلیون دلار خاویار صادر کرده بود که امریکا برای اولین بار در تاریخ 25 ساله اخیر خود 10 کیلوگرم خاویار از ایران وارد کرده بود. این درآمد ایران هم حذف خواهد شد.

  در نه ماه انتهایی سال قبل ایران 96 هزار تن پسته صادر کرده بود و از فروش ان 853 میلیون دلار درآمد کسب کرد.باید در نظر داشت که  ایران و امریکا بزرگترین تولید کنندگان پسته دنیا هستند و در سال قبل 85 درصد از بازار جهانی را در اختیار داشتند.چین بزرگترین خریدار پسته ایران است.

  به گزارش الجزیره، در نتیحه این تحریم که خرید و فروش طلای ایران را نیز ممنوع اعلام کرده است، ایران از دسترسی به 64.5 تن طلا محروم می شود . ایران در سال 2017 میلادی  این حجم طلا را معامله کرده بود. پیش از این ، ایران برای دور زدن تحریم بانکی  اقدام به دریافت طلا به عنوان قیمت پرداختی نفت می کرد ولی به نظر می رسد این بار ، ایران از این سیاست نمی‌تواند استفاده کند.

  شمش طلا

  در نهایت صنعت خودروسازی ایران به دلیل تحریم اجرا شده  توسط امریکا اسیب خواهد دید. ایران در سال گذشته 1.6 میلیون دستگاه خودرو به بازار مصرف داخلی عرضه کرد.این کشور دوازدهمین بازار بزرگ خودرو در دنیاست که در سال قبل رشد 18 درصدی فروش سالانه را تجربه کرده بود. اما به دنبال آغاز تحریم‌ها شرکتهای بزرگ فرانسوی و آلمانی فعال در بازار ایران از قبیل شرکتهای رنو و پژو و دایملر خبر از خروج از بازار ایران دادند.این سیاست می تواند بحران بزرگی درصنعت خودروسازی کشور ایجاد کند و میلیونها فرصت شغلی موجود در این بخش را نیز از بین ببرد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی