عصر بازارمدیران خودرو

رکورد ۹ ساله نرخ رشد دستمزدها

عصر اعتبار- از میان سه گزارش اشتغال، دو گزارش، شاخص دلار را به صعود واداشتند.

رکورد ۹ ساله نرخ رشد دستمزدها
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد، شاخص ظرف دقایقی از 95 واحد به 25/ 95 واحد پیشروی کرد. سومین گزارش که از پیش‌بینی‌ها عقب مانده بود، گزارش نرخ بیکاری آمریکا بود که با یک‌دهم افت به 9/ 3 درصد رسید. صعود دلار جهانی، طلا را تحت‌سلطه و فشار خود درآورد؛ به‌طوری‌که اونس را از مرز 1200 دلاری صبح به زیر کشید. تقویت شاخص، قیمت طلا را تا ساعت 20 دیروز به 1196 دلار افول داد.

  گزارش‌های دوگانه

  گزارش اشتغال آمریکا، برای فدرال رزرو آمریکا و فعالان حوزه بازار ارز جهانی، بسیار مهم تلقی می‌شود. انتظارات موجود گواه بر ثبت عملیاتی از سوی فدرال رزرو در ماه جاری میلادی هستند که نرخ بهره را یک نوبت دیگر افزایش دهد. این گزارش می‌تواند شیوه انتظارات بازار نسبت به نشست فدرال رزرو آمریکا را تا حدی رهنمون کند. با بررسی پیش‌بینی دیده‌بان‌های فدرال‌رزرو بورس کالای شیکاگو و برخی از دیده‌بان‌های دیگر منتشر کرده‌اند، شانس افزایش نرخ بهره در نشست بعدی فدرال رزرو بالغ بر 96 درصد است. سناریویی که لغو برنامه‌های انقباضی را تولید می‌کند، با کاهش شدید داده‌های اشتغال در آمریکا میسر می‌شود. بااین‌حال سوال اصلی این است که آیا فدرال رزرو بعد از افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر، به افزایش این نرخ در ماه پایانی سال 2018 میلادی اشاره خواهد کرد. اگر رشد اشتغال قوی و نرخ رشد دستمزدها هم 3/ 0 درصد باشد، سرمایه‌گذاران نسبت به مراحل بعدی افزایش نرخ بهره خوش‌بین خواهند بود و برای افزایش نرخ بهره ماه دسامبر آماده خواهند شد. نتیجه این سناریو، بروز انتظار رشد ارزش دلار آمریکا در بازار ارز جهانی است. در حالی که رشد اشتغال خوب باشد، اما نرخ رشد دستمزدها کند شده باشد و نرخ بیکاری هم کاهش نیافته باشد، دلار همچنان تحت‌فشار قرار خواهد گرفت و فرصتی برای نفس کشیدن بازارهای نوظهور و طلای جهانی فراهم خواهد شد. در هر صورت آمار اشتغال آمریکا در روزهای اخیر منتشر شد.
  دلار و طلا در چارچوب اشتغال

  اشتغال آمریکایی‌ها برای ماه جولای حدود 217 هزار گزارش شده بود؛ اما این آمار برای ماه آگوست به 163 هزار نفر کاسته شد. شاخص ماهانه اشتغال در بخش غیرکشاورزی(ADP) با افت 54 هزار نفری وضعیت نامناسبی را به وجود آورد و طلا را که تازه در روز پنج‌شنبه به سطح 1200 دلاری بازگشته بود را تا 1208 دلار نیز بالا برد. علاوه‌بر این گزارش، شاخص «چلنجر» آمریکا از پایان کار 38 هزار و 500 نیروی کار در این مدت خبر داد که مزید بر علت نزولی دلار شد.

  اما گزارش‌های عصر دیروز به دلار جان تازه‌ای دادند. رشد نرخ دستمزد میانگین ساعتی نیروی کار به 4/ 0 درصد رسید که 2برابر پیش‌بینی‌ها محسوب می‌شود. اشتغال رسمی در بخش غیرکشاورزی نیز منتشر شد و بالاتر از پیش‌بینی‌ها از افزوده شدن 201 هزار فرصت شغلی جدید خبر داد. این دو گزارش برای شاخص دلار مثبت عمل کردند و شاخص را ظرف دقایقی از 95 واحد به 25/ 95 واحد پیش بردند. سومین گزارش که از پیش‌بینی‌های عقب مانده بود، گزارش نرخ بیکاری آمریکا بود که با یک‌دهم رشد به 9/ 3 درصد رسید. صعود دلار جهانی طلا را بازهم تحت‌سلطه و فشار خود درآورد؛ به‌طوری‌که اونس را از مرز 1200دلاری صبح به زیر کشید. تقویت شاخص هم قیمت طلا را تا ساعت 20 دیروز به 1196 دلار افول داد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
  آرشیو