عصر بازارمدیران خودرو

افزایش پرداخت وام توسط بانک‌ها

تسهیلات قرض‌الحسنه ۷ درصد رشد کرد

عصر اعتبار- بررسی آمار عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور حاکی از آن است که مبلغ کل تسهیلات اعطایی در تیر ۹۷ نسبت به اسفندماه سال ۹۶ رشد ۳.۳ درصدی داشته است.

افزایش پرداخت وام توسط بانک‌ها
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، بررسی جدیدترین آمار عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور در تیر 97 نشان می‌دهد که مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری 11175.7 هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به اسفند سال 96 که 10823.2 هزار میلیارد ریال بود 3.3 درصد افزایش یافته است.

  همچنین تسهیلات قرض‌الحسنه 5.7 درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری قرض‌الحسنه را تشکیل داده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها مربوط به مشارکت مدنی با 34.9 درصد و فروش اقساطی با 27.2 درصد است.

  به لحاظ عددی در پایان تیر ماه سال جاری 637.1 هزار میلیارد ریال از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور قرض‌الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند ماه سال 96 که 595.2 هزار میلیارد ریال بوده، 5.7 درصد رشد نشان می‌دهد.

  با وجود اینکه از تیرماه سال 94 آمار تسهیلات اعطایی بانک‌ها به تفکیک عقود مرابحه و استصناع به انواع تسهیلات اعطایی به تفکیک عقود اسلامی اضافه شده، اما در تیر 97 سهم استصناع از تسهیلات پرداخت شده بانک‌ها و موسسات اعتباری صفر بوده ولی منابع مرابحه 8.4 درصد بوده است.

  وضعیت بانک‌های تجاری

  بر پایه این گزارش، تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تجاری کشور در پایان تیر 97 متفاوت بوده به نحوی که 7.7 درصد از وام‌های بانک‌های تجاری قرض‌الحسنه بوده که رقم آن 137.4 هزار میلیارد ریال بود. میزان تسهیلات اعطایی قرض‌الحسنه بانک‌های تجاری در اسفند سال قبل از آن 127.9 هزار میلیارد ریال بوده است.

  در بانک‌های تجاری کشور، سهم عمده تسهیلات پرداختی مانند بانک‌ها و موسسات اعتباری مربوط به فروش اقساطی به میزان 34.5 درصد است که رقم آن 619.5 هزار میلیارد ریال در پایان تیر 97 بوده است. این میزان در اسفند سال 96 معادل 551 هزار میلیارد ریال بود.

  19.6 درصد تسهیلات بانک‌های تجاری به رقم 351.4 هزار میلیارد ریال در پایان تیر ماه به صورت مشارکت مدنی پرداخت شده که این رقم در اسفندماه سال قبل از آن 386 هزار میلیارد ریال بوده است. به صورت کلی، سهم عمده تسهیلات پرداختی بانک‌های تجاری در پایان تیر ماه 96 به فروش اقساطی و مشارکت مدنی اختصاص یافته است.

  وضعیت بانک‌های تخصصی

  همچنین بررسی عملکرد بانک‌های تخصصی در پرداخت تسهیلات به بخش‌های مختلف در پایان تیر ماه 97 نشان می‌دهد که 2.6 درصد تسهیلات اعطایی به میزان 64.2 هزار میلیارد ریال در قالب قرض‌الحسنه پرداخت شده که این رقم در پایان سال قبل از آن 59.5 هزار میلیارد ریال بود.

  بزرگترین بخش تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تخصصی کشور مربوط به فروش اقساطی می‌شود به نحوی که در پایان تیر ماه سال جاری 55.6 درصد کل تسهیلات اعطایی این بانک‌ها به رقم 1368.3 هزار میلیارد ریال در بخش فروش اقساطی بوده و این رقم در اسفندماه سال 96 به میزان 1363.2 هزار میلیارد ریال بود.

  بانک‌های تخصصی نیز در بخش مشارکت مدنی تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده‌اند به نحوی که 16.7 درصد کل منابع تسهیلاتی این بانک‌ها در پایان تیر 97 به میزان 410.9 هزار میلیارد ریال در این بخش پرداخت شده است.

  وضعیت بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری

  در بخش بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری نیز 6.3 درصد تسهیلات پرداخت شده در پایان تیر 97 به میزان 435.5 هزار میلیارد ریال به عنوان قرض‌الحسنه و 45.4 درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مشارکت مدنی به رقم 3143.5 هزار میلیارد ریال بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
  آرشیو