عصر بازارمدیران خودرو

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را به ۲۴ درصد افزایش داد

عصر اعتبار- بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره ترکیه را با ۶.۲۴ درصد افزایش به ۲۴ درصد رساند که منجر به رشد صعودی لیر شد.

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را به ۲۴ درصد افزایش داد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از مهر، بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را در یک اقدام غیر منتظره به 24 درصد افزایش داد که بیشتر از حد انتظار بود. این تصمیم درجهت تقویت ارزش لیر اتخاذ شده است.

  در همین حال بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را 625 نقطه پایه معادل 6.24 درصد افزایش داد که چنین روند افزایشی در 15 سال دوران قدرت رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه بی سابقه است. پیش از این اردوغان خود را دشمن نرخ بهره نامیده بود.

  بر همین اساس بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را از 17.75 درصد به 24 درصد افزایش داد که پیش از این افزایش نرخ 21 درصدی برآورد شده بود. به دنبال بالا رفتن نرخ بهره در ترکیه لیر به این اقدام واکنش نشان داد و در ابتدا 5 درصد رشد را تجربه کرد و هر 6 لیر به یک دلار رسید؛ اما اندکی بعد با بیش از 2.7 درصد افزایش روبرو شد و هر 6.15 لیر به یک دلار رسید.

  بانک مرکزی ترکیه افزایش نرخ بهره را سیاست پولی مستحکم برای حمایت از ثبات لیر خواند. همچنین با توجه به رسیدن نرخ تورم ترکیه در ماه اوت به تقریبا 18 درصد، افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی انتظار می رفت.

  بر پایه این گزارش، ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا از ابتدای سال جاری میلادی به دلیل تنش میان آنکارا-واشنگتن 40 درصد کاهش پیدا کرده و اکنون باتوجه به افزایش رشد نسبی لیر این رقم 38 درصد است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
  آرشیو